Kohët e fundit, vrasja brutale ndaj George Floyd, nxiti reagime të shumta nga figura të njohura të fushave të ndryshme.

Reklama

Artistë të zhanreve të ndryshme, kanë publikuar fotografi e mesazhe të ndryshme duke kërkuar drejtësi për afro-amerikanin.

Njëra nga ta është këngëtarja Lana Del Rey, e cila përmes rrjetit social Instagram pa publikuar pamje nga protesta e mbajtur në Los Angeles.

Në videon e ndarë, shihej një person me ngjyrë teksa mbante një pankartë në të cilën thuhej:” Nuk ka drejtësi, nuk ka paqe”.

Në rrjetin social Twitter, ishte basketbollisti LeBron James, i cili po ashtu ndau me ndjekësit e tij imazhe nga protesta e mbajtur në Colorado.

Reklama

“Mediat po e tregojnë këtë? Vë bast që jo. E dini pse, sepse kjo gjë është harmoni, qetësi, bukuri dhe dashuri”, ka shkruar ai në postim.

Reklama

Edhe modelja Khloe Kardashian nuk e ka anashkaluar një rast të tillë, duke ndarë një mesazh solidarizues në rrjetin social Instagram.

“Ne e kemi parë këtë shumë herë. Njerëzit me ngjyrë janë të diskriminuar, viktimizuar dhe të vrarë për një kohë të gjatë”, ka shkruar ajo.

Kesha është njëra nga këngëtaret e cila i është bashkuar thirrjes: “Njerëzit me ngjyrë kanë rëndësi”.

View this post on Instagram

I never felt like it was my place to comment on the issue of racist police brutality, and that is part of the problem. What is happening in this country right now is horrific. The murder of black people, because they are black, by law enforcement, or anyone else is a tragedy every time. I have never had to fear because of the color or my skin, and I know that’s something I will never understand. That’s white privilege. Racism has never been okay, yet it is part of the history of this country, a sickening part. Racism is very much alive and fueled by a president who calls white supremacists “very fine people” and then threatens protesters with being shot in a time when so many are suffering. It’s embarrassing, nauseating, and infuriating. Being a white person, I know I will never understand how racism feels. I stand for equality and I can’t just be silent while the president encourages violence and does nothing to help heal people’s suffering but rather makes it worse. What is happening right now is bigger than a hashtag. Black lives matter. George Floyd matters. Spread LOVE not hate.

A post shared by Kesha (@iiswhoiis) on May 30, 2020 at 7:00pm PDT

“Unë kurrë nuk jam ndier në këtë mënyrë, për të komentuar rreth një brutalitet të policit dhe kjo është vetëm një pjesë e problemit”, është shprehur këngëtarja.

Reklama

Përpos mesazheve të shpërndara, artistë të ndryshëm i janë bashkuar protestave të realizuara në vende të ndryshme të Amerikës, përfshirë Ariana Grande, Halsey, Emily Ratajkowski dhe Madison Beer. /Telegrafi/