Dhjetra të famshëm janë duke marrë pjesë në një thirrje për nder të Breonna Taylor.

Jessica Alba, Ruby Rose dhe Viola Davis janë vetëm disa nga yjet që po kërkojnë drejtësi për Taylor nëpër platformat e tyre sociale, pasi tashmë kanë kaluar saktësisht gjashtë muaj që nga vrasja e saj.

Fushata bën thirrje për drejtësi dhe përgjegjësi të policisë.

Nisma filloi të hënën në rrjetet sociale me yjet që shpërndanë fotografi të tyre me bluza bardh e zi ku shkruhet, “Arrestoni policët që vranë Breonna Taylor”.

Kjo është një partneritet midis Phenomenal, një organizatë e themeluar nga Meena Harris dhe fondacioni Breonna Taylor.

Të gjitha lajmet nga Breonna Tyler Të gjitha lajmet nga Breonna Tyler

Bluza po shitet për 45 dollarë në internet dhe të gjitha të ardhurat do të shkojnë nga fondacioni Breonna Taylor, e themeluar nga nëna e viktimës së ndjerë, Tamika Palmer.

View this post on Instagram

It’s been 150 days since Breonna Taylor was murdered in her sleep by Jonathan Mattingly, Brett Hankison, and Myles Cosgrove—and her killers have not been charged. Too often Black women who die from police violence are forgotten. Let’s stay loud, keep demanding justice for Breonna and her family, and SAY HER NAME. This campaign and t-shirt was created by @phenomenal in partnership with the Breonna Taylor Foundation, to which all profits will be donated. (Art by @arlyn.garcia )

A post shared by Ruby Rose (@rubyrose) on Aug 9, 2020 at 4:05pm PDT

Alba postoi një fotografi të vetes me trikon e veshur duke shkruar, “Kanë kaluar 150 ditë që kur Breonna Taylor u vra nga Jonathan Mattingly, Brett Hankison dhe Myles Cosgrove – dhe vrasësit e saj nuk janë akuzuar. Shumë shpesh femrat e zeza që vdesin nga dhuna e policisë harrohen. Le të qëndrojmë me zë të lartë, të mbajmë duke kërkuar drejtësi për Breonna dhe familjen e saj”.

Sipas Phenomenal, më shumë se 70 të famshëm janë bashkuar në fushatën e mediave sociale, duke përfshirë La Anthony, Mandy Moore, Philippy Busy dhe Nikki Reed. /Telegrafi/