(E plotësuar) Ambasadori amerikan, Philipp Kossnet është parë duke dalur nga objekti i Kuvendit të Kosovës, ku kishte shkuar për takim me kryetarin e Kuvendit, Kadri Veseli dhe kryeministrin, Ramush Haradinaj.

Jozyrtarisht është raportuar se në takim, temë kryesore do të jetë mundësia për heqjen e taksës ndaj Serbisë dhe Bosnjës, raporton Telegrafi.

————————————————————————–

Takimi për taksën, ambasadori amerikan mbërrin në Kuvendin e Kosovës (Foto)

Ambasadori amerikan në Kosovë, Philip Kossnet ka arritur në ambientet e Kuvendit të Kosovës, ku do të takohet me të parin e Kuvendit të Kosovës, Kadri Veselin, si dhe me kryeministrin Ramush Haradinaj.

Siç edhe është raportuar, temë kryesore e takimit do të jetë edhe taksa e vendosur nga Qeveria e Kosovës, për produktet nga Serbia dhe Bosnja e Hercegovina.

Pos SHBA-ve, heqjen e taksës e kanë kërkuar edhe dy vendet e fuqishme evropiane, Gjermania dhe Franca.

Dy ambasadorët e këtyre dy shteteve në Beograd kanë thënë se taksa duhet të hiqet sa më shpejt të jetë e mundur.

Ndryshe, burime nga Partia Demokratike e Kosovës kanë thënë për Telegrafin se kryetari i partisë, Kadri Veseli nuk pritet të lëvizë nga qëndrimi për heqjen e taksës, pa lëvizur edhe Serbia.

Ndërsa Haradinaj kur është pyetur dje në lidhje me mundësinë e heqjes së taksës, ka thënë se “bora do të shkrihet dikur”.

Në anën tjetër presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi ka deklaruar se Kosova nuk duhet ta rrezikojë partneritetin me Amerikën. /Telegrafi/