LAJMI I FUNDIT:

Takimi në Bruksel, Meta përgëzon Kurtin: E ardhmja e rajonit jo me “Ballkanin e Hapur”, “tërheqjet e veshëve”

Takimi në Bruksel, Meta përgëzon Kurtin: E ardhmja e rajonit jo me “Ballkanin e Hapur”, “tërheqjet e veshëve”

Ish-Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka shprehur sot mbështetjen për kryeministrin e Kosovës, Albin Kurti pas takimit të djeshëm mes tij dhe presidentit serb, Aleksandar Vuçiq në Bruksel.

Reklama

Në një reagim në rrjetet sociale, Meta e ka përgëzuar Kurtin për paraqitjen në takimin në Bruksel.

“E përgëzoj kryeministrin e Kosovës, z. Kurti, që kishte shkuar i përgatitur dhe konstruktiv. Shpresoj që edhe Presidenti i Serbisë ta gjejë guximin e të nënshkruajë sa më shpejt, sepse koha kurrë nuk mund të kthehet pas”, shkruan Meta në Facebook.

Meta ka shtuar se takimin në Bruksel ishte një mundësi e mirë për të hedhur një hap të qëndrueshëm e pozitiv drejt njohjes së ndërsjellët, paqes dhe integrimit evropian të Kosovës dhe Serbisë.

“Teksti zyrtar i marrëveshjes pati elemente që meritojnë vlerësim pozitiv, përderisa palët zotohen që të udhëhiqen nga synimet e parimet e përcaktuara në Kartën e Kombeve të Bashkuara, sidomos ato për barazinë sovrane të Shteteve, respektimin e Pavarësisë, autonomisë dhe integritetit territorial të tyre, si dhe të Drejtën për Vetëvendosje”, tha ish-Presidenti.

Rama flet për takimin në Bruksel: Askush të mos e akuzojë Albin Kurtin për tradhti, ka bërë gjënë e duhur
Lexo po ashtu Rama flet për takimin në Bruksel: Askush të mos e akuzojë Albin Kurtin për tradhti, ka bërë gjënë e duhur

Meta ka shtuar se e ardhmja e rajonit nuk është me nismën e “Ballkanit të Hapur” dhe me taktikat e “tërheqjeve të veshëve”.

“E ardhmja e rajonit tonë nuk është te skemat dhe taktikat si puna e “Ballkanit të Hapur”, as te “tërheqjet e veshëve” por te marrëveshjet e drejta, transparente, që konkretizojnë integrimin evropian dhe i hapin rrugën fqinjësisë së mirë, ku asnjë fqinj nuk e dominon tjetrin”, tha Meta.

Sot më herët, edhe Kryeministri Edi Rama foli për takimin e djeshëm në Bruksel.

Përmes një postimi në Twitter, Rama ka shkruar se paqja dhe bashkëpunimi janë çelësi për të ardhmen, dhe se për këtë u detyrohemi fëmijëve tanë në “këtë rajon të shkatërruar prej shekujsh nga mungesa e paqes dhe bashkëpunimit”.

Kryeministri i Shqipërisë ka thënë se uron që Albin Kurtin mos ta akuzojnë për tradhti.

“Uroj që askush të mos e akuzojë Albin Kurtin për tradhti apo harresë, por gjithkush të kuptojë se kryeministri i sotëm i Kosovës ka bërë gjënë e duhur, duke u hedhur një hap të parë me shumë rëndësi drejt daljes nga kurthi i të djeshmes. Hapa të tjerë pasofshin pa humbur kohë!”, ka shkruar Rama. /Telegrafi/