LAJMI I FUNDIT:

Tahiri i PDK-së: Kurti e ka reduktuar sovranitetin e shtetit të Kosovës në oborret e katër komunave

Tahiri i PDK-së: Kurti e ka reduktuar sovranitetin e shtetit të Kosovës në oborret e katër komunave

Shefi i Grupit Parlamentar të PDK-së, Abelard Tahiri ka folur për situatën në veri të Kosovës.

Reklama

Tahiri ka thënë se kryeministri Kurti në këtë periudhë ka krijuar një kaos në veri.

“Fatkeqësisht sikur vërtetë të kishim shtrirje të sovranitetit, angazhim të institucioneve ligj zbatuese do ta kishim përkrahë dhe do të ishte shumë mirë, por ju e shihni se në veri nuk ka kushte për asgjë. Njeriu nuk është i lirë as deri në market të shkoj të blej diçka sepse janë të kërcënuar nga bandat që një pjesë e tyre kanë ardhur nga Serbia”, ka thënë Tahiri.

Ai ka shtuar se kryeministri Kurti “e ka reduktuar sovranitetin e shtetit të Kosovës në oborret e katër komunave”.

Lidhur me kërkesat e Listës Serbe për largimin e Njësisë Speciale të Policisë së Kosovës, Tahiri ka thënë se janë absurde.

“Sa i përket kërkesave absurde të Listës Serbe, policia nuk ka ku me shkuar përtej territorit të Kosovës. Njësia Speciale nuk ka shkuar në Serbi as Nish as në Kralevë, ata janë në territorin e Kosovës”, u shpreh ai.

Shefi i deputetëve të PDK-së, tutje shtoi se çdo veprim që bëhet për Asociacionin, duhet të jetë në përputhje me vendimin e Gjykatës Kushtetuese.

“Ne problem e kemi pikën 7 të marrëveshjes së Ohrit që është çështja e vetmenaxhimit, kjo është një e panjohur për ne”, tha Tahiri.

Ai shtoi se qëndrimi i PDK-së është që të kemi angazhim të përbashkët sidomos me SHBA-të.

“Është e dhimbshme dhe e papranueshme që të na vihen sanksione, të përjashtohet Ushtria e Kosovës nga Defender Evropë 23, si rezultat i veprimeve të pamatshme të kryeministrit të Kosovës. Nëse krijojmë precedent të rrezikshëm të cilat e tejkalojnë rendin tonë kushtetues, mendoj se në thelb po e cenojmë shtetësinë e vendit tonë”, tha Tahiri.

Tahiri shtoi se çdo veprim që bëhet duhet të jetë në përputhje me rendin tonë kushtetues. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Analistët serbë: Sulmi i armatosur në Banjskë debakël i politikës së Beogradit, Serbia u mund dhe u poshtërua

Analistët serbë: Sulmi i armatosur në Banjskë debakël i politikës së Beogradit, Serbia u mund dhe u poshtërua

Lajme
Vdekja e të riut shqiptar në kufirin me Serbinë, reagon familja Muçiqi

Vdekja e të riut shqiptar në kufirin me Serbinë, reagon familja Muçiqi

Lajme
Rama tha se KFOR duhet të marrë nën kontroll veriun e Kosovës, Haxhiu: Ishte kërkesë e stërvjetruar e Vuçiqit

Rama tha se KFOR duhet të marrë nën kontroll veriun e Kosovës, Haxhiu: Ishte kërkesë e stërvjetruar e Vuçiqit

Lajme
Gërvalla: Asociacioni ka vdekur për ne dhe ndërkombëtarët

Gërvalla: Asociacioni ka vdekur për ne dhe ndërkombëtarët

Lajme
Caka: Jam dëshmitar okular se Radoiçiqi i vrau tre shqiptarë në Gjakovë

Caka: Jam dëshmitar okular se Radoiçiqi i vrau tre shqiptarë në Gjakovë

Drejtësi
Deputeti serb: Dënoj vrasjen e policit të Kosovës, sulmi në veri ishte i tmerrshëm

Deputeti serb: Dënoj vrasjen e policit të Kosovës, sulmi në veri ishte i tmerrshëm

Lajme
Kalo në kategori