LAJMI I FUNDIT:

NASA

586 Artikuj

Një helikopter i vogël robotik dërgoi mesazhin e fundit nga Marsi

Një helikopter i vogël robotik dërgoi mesazhin e fundit nga Marsi

Shkencë
NASA shkëputi një grumbull gurësh të mëdhenj nga një asteroid – ata mund të rrezikojnë misionet e ardhshme

NASA shkëputi një grumbull gurësh të mëdhenj nga një asteroid – ata mund të rrezikojnë misionet e ardhshme

Shkencë
NASA tregon se çfarë ishte objekti misterioz që “çau çatinë e shtëpisë në Florida”

NASA tregon se çfarë ishte objekti misterioz që “çau çatinë e shtëpisë në Florida”

Amerika
Zhurma dhe pamje të çuditshme – Skocia kërkon ndihmën e NASA-s për gjetjen e përbindëshit misterioz në liqenin Loch Ness

Zhurma dhe pamje të çuditshme – Skocia kërkon ndihmën e NASA-s për gjetjen e përbindëshit misterioz në liqenin Loch Ness

Nga Bota
NASA “kap objektin që lëvizte me shpejtësi rreth hënës” – zbulojnë se për çfarë bëhet fjalë

NASA “kap objektin që lëvizte me shpejtësi rreth hënës” – zbulojnë se për çfarë bëhet fjalë

Shkencë
Eklipsi diellor transmetohet drejtpërdrejt

Eklipsi diellor transmetohet drejtpërdrejt

Shkencë
Shpërthimi i madh i yjeve do të shfaqet në qiellin e natës – ngjarje kjo që ndodh “një herë në jetë”

Shpërthimi i madh i yjeve do të shfaqet në qiellin e natës – ngjarje kjo që ndodh “një herë në jetë”

Shkencë
Kur pritet të ndodhë eklipsi total diellor?

Kur pritet të ndodhë eklipsi total diellor?

Shkencë
Një objekt nga “hapësira” ra në një shtëpi në Floridë, përshkoi kulmin dhe dy katet e shtëpisë – NASA e merr për ta analizuar  

Një objekt nga “hapësira” ra në një shtëpi në Floridë, përshkoi kulmin dhe dy katet e shtëpisë – NASA e merr për ta analizuar  

Shkencë
Shtëpia e Bardhë udhëzon NASA-n të krijojë standarde kohore për Hënën

Shtëpia e Bardhë udhëzon NASA-n të krijojë standarde kohore për Hënën

Shkencë
“Mund ta kemi keqkuptuar universin”, thotë fituesi i çmimit Nobel

“Mund ta kemi keqkuptuar universin”, thotë fituesi i çmimit Nobel

Shkencë
Lansohet me sukses raketa e SpaceX e cilësuar si më e fuqishmja në botë

Lansohet me sukses raketa e SpaceX e cilësuar si më e fuqishmja në botë

Shkencë
Astronomët zbulojnë planetin me “oqean të nxehtë”

Astronomët zbulojnë planetin me “oqean të nxehtë”

Shkencë
SpaceX dhe NASA kanë nisur me sukses misionin Crew-8 drejt Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor

SpaceX dhe NASA kanë nisur me sukses misionin Crew-8 drejt Stacionit Ndërkombëtar Hapësinor

Shkencë
A do të jetë në gjendje NASA të sjellë mostrat e Marsit në Tokë?

A do të jetë në gjendje NASA të sjellë mostrat e Marsit në Tokë?

Shkencë
Anija e parë private kozmike ndërpret misionin një javë pas uljes në Hënë

Anija e parë private kozmike ndërpret misionin një javë pas uljes në Hënë

Shkencë
Odysseus shfaqet duke prekur Hënën

Odysseus shfaqet duke prekur Hënën

Shkencë
Anija kozmike e NASA-s shmang përplasjen me satelitin e humbur rus

Anija kozmike e NASA-s shmang përplasjen me satelitin e humbur rus

Shkencë
Për herë të parë astronomët gjejnë ujë në sipërfaqen e asteroidëve

Për herë të parë astronomët gjejnë ujë në sipërfaqen e asteroidëve

Shkencë
NASA ka sjell pamjet e para nga krateri Schomberger në Hënë

NASA ka sjell pamjet e para nga krateri Schomberger në Hënë

Shkencë
Astronomja nga Kosova, optimiste: Së shpejti do të shkojmë në planetin Mars

Astronomja nga Kosova, optimiste: Së shpejti do të shkojmë në planetin Mars

Arigona Bytyçi
Drejt zbërthimit të mistereve – astronomja nga Kosova, Pranvera Hyseni synon hapësirën me teleskopin më të avancuar në botë “James Webb”

Drejt zbërthimit të mistereve – astronomja nga Kosova, Pranvera Hyseni synon hapësirën me teleskopin më të avancuar në botë “James Webb”

Arigona Bytyçi
Ky është instrumenti i NASA-s që shpëtoi misionin e zbarkimit të anijes kozmike në Hënë

Ky është instrumenti i NASA-s që shpëtoi misionin e zbarkimit të anijes kozmike në Hënë

Shkencë
NASA pas zbarkimit të anijes kozmike në Hënë: Porosia juaj ka arritur

NASA pas zbarkimit të anijes kozmike në Hënë: Porosia juaj ka arritur

Shkencë