Gucci duhet që të bojkotohet sipas T.I. dhe Soulja Boy.

Reperët janë të zëshëm nga komuniteti i hip hopit dhe kanë bërë thirrje që të bojkotohet brendi i famshëm i veshjeve për shkak të një prej xhamperëve të rinj.

Modeli nga koleksioni i ri që kushton 890 euro e shfaq një xhamper të zi më të gjatë që shkon deri në fytyrë dhe prerjen e ka te goja.

Ky dizajn ka nxitur reagime për racizëm dhe Gucci ka pranuar shumë reagime duke dalë me komunikatë ku ka njoftuar se është larguar nga shitja ky model.

“Gucci kërkon falje për reagimet nga ky hamnper. Ne konsiderojmë se diversiteti është fundamental dhe duhet që të respektohet”, u shpreh Gucci me anë të një komunikate duke konfirmuar largimin e xhamperit nga linja.

Por, një kërkim falje për T.I. nuk mjafton pasi reperi nga Atlanta ka shfrytëzuar rrjetet sociale për të protesuar ndaj brendit italian të modës.

“Si një konsumator me shtatë shifra dhe mbi shtatë vite që përdor produktet e brendit tuaj, mund të them se e keni bërë keq. Kërkim falja nuk pranohet”, ka shkruar mes tjerash T.I.

View this post on Instagram

@gucci As a 7 figure/yr customer & long time supporter of your brand I must say…Y’all GOT US fucked UP!!! APOLOGY NOT ACCEPTED!!!! We ain’t going for this “oops my bad I didn’t mean to be racist and disrespectful towards your people” shit!!! Y’all knew wtf y’all was doin and WE AINT GOING FOR IT!!! We ALL GOTTA Stop buying,wearing,and supporting this piece of shit company And ALL PIECE OF SHIT COMPANIES UNTIL THEY LEARN TO RESPECT OUR DOLLARS & VALUE OUR BUSINESS!!!! Our culture RUNS THIS SHIT!!! We (People of color) spend $1.25 TRILLION/year (but are the least respected and the least included)and if we stop buying ANYTHING they MUST correct any and ALL of our concerns. That’s THE ONLY WAY we can get some RESPECT PUT ON OUR NAME!!!! I Don’t Give a Fuck if I gotta wear Target brand shit…. #FuckGucci

A post shared by TIP (@troubleman31) on Feb 8, 2019 at 2:50pm PST

Soulja Boy ka vendosur që në vend të Guccit të përdor Fendin ose Fashion Novan.

Një veprim të ngjashëm bëri edhe Prada shumë kohë më parë duke shkaktuar reagime për racizëm. /Telegrafi/