Kupa e Kombeve të Afrikës 2021 ka shpërthyer mirë dhe me të vërtetë në jetë ditët e fundit.

Pas një fillimi paksa të mërzitshëm të turneut në Kamerun, golat tani po shpërthejnë dhe ndeshjet e së martës mbrëma në Grupin C ishte gjithashtu plot dramë.

Gana e Thomas Partey u eliminua pas një humbjeje 3-2 ndaj Ishujve Komoros.

Në ndeshjen tjetër të këtij grupi, Maroku dhe Gaboni luajtën një thriller absolut që përfundoi 2-2 dhe përfundimisht të dyja skuadrat arritën të kualifikoheshin automatikisht për në 1/16.

Ishte Gaboni ai që hapi rezultatin në mbrëmje përmes Jim Allevinah dhe Maroku nuk ishte në gjendje të shënonte golin e barazimit deri në minutën e 73-të.

Sofiane Boufal shndërroi në gol nga pika e bardhë për të barazuar rezultatin në 1-1, por barazia mes dy palëve nuk zgjati shumë.

Një autogol nga Naif Aguerd i Marokut e ktheu Gabonin epërsinë me vetëm nëntë minuta të mbetura.

Megjithatë, Achraf Hakimi kishte ide të tjera për këtë ndeshje.

Në minutën e 84-të të lojës, mbrojtësi i Paris Saint-Germain shënoi një nga goditjet e lira më të mira që keni parë ndonjëherë.

Goditje e fuqishme, që kaloi edhe portierin e Gabonit. Mund të mos shohim një gol më të mirë në Kupën e Kombeve të Afrikës këtë vit./Telegrafi/