LAJMI I FUNDIT:

​‘Super e marta’, demokratët në SHBA vazhdojnë zgjedhjet për kandidatin kundër Trump

​‘Super e marta’, demokratët në SHBA vazhdojnë zgjedhjet për kandidatin kundër Trump

Kush ka shansin më të madh për t’u bërë kandidat presidencial i Partisë Demokratike amerikane mund të jetë më e qartë pas zgjedhjeve të nesërme në 14 shtete federale, të ashtuquajturat “Super e martë”.

Në garën për kandidatin demokrat për të garuar kundër presidentit Donald Trump në zgjedhjet e 3 nëntorit, mbeten gjashtë politikanë: ish-nënpresidenti i SHBA Joseph Biden, 77-vjeç, senatori i Vermont, Bernie Sanders, 78-vjeç, miliarderi Michael Blumberg, 78-vjeç, senatoret nga Massachussetts dhe Minnesota, Elizabeth Warren (70) dhe Amy Klobuchar (59) dhe kongresistja Talsi Gabbard (38).


Demokratët do të votojnë në 14 shtete – California, Utah, Colorado, Oklahoma, Texas, Minnesota, Arkansas, Tennessee, Alabama, Carolina e Veriut, Virginia, Massachusetts, Vermont dhe Maine, dhe Samoa Amerikane.

Rëndësia e zgjedhjeve është që 1.344 nga 3,979 (34 për qind) delegatët janë zgjedhur nà « 14 shtete dhe një territor për të vendosur kandidatët presidencialë të partisë në Konventën Kombëtare Demokratike nga data 13 deri 16 korrik, në Milwaukee, për të zgjedhur kandidatin për president dhe nënpresident.

“Super e marta” është gjithashtu domethënëse pasi nesër, ish-kryetari i bashkisë së New York-ut, Michael Blumberg, një nga burrat më të pasur në botë, hyn në betejën për vota.

Gjithashtu “Super e marta” duhet të tregojë nëse do të jenë dy ose tre politikanë të mbetur në luftën për nominimin demokratik apo nëse Sanders do të marrë një numër të pa arritshëm të delegatëve.

Në zgjedhjet e nesërme, Sanders konsiderohet si i preferuari në rajonin e tij të Vermontit, si dhe në Utah, Colorado dhe Maine, ndërsa Biden mund të ketë avantazh në shtetet jugore amerikane si Texas, Alabama dhe Carolina e Veriut.

Në zgjedhjet e Partisë Demokratike më 2016, ish-sekretarja e Shtetit, Hillary Clinton mposhti Bernie Sanders, por humbi ndaj Trump në zgjedhjet presidenciale të nëntorit.

“Super e marta” ekziston edhe në Partinë Republikane të Trump, e cila gjithashtu mban zyrtarisht zgjedhje të brendshme për kandidatin presidencial. Sidoqoftë, ato nuk konsiderohen të rëndësishme, pasi presidenti aktual amerikan nuk ka rivalë seriozë dhe humbja e tij është e paimagjinueshme. /kp/Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
E thotë kryeministri britanik: Nëse mposht Ukrainën, Putini nuk do të ndalet në kufirin me Poloninë

E thotë kryeministri britanik: Nëse mposht Ukrainën, Putini nuk do të ndalet në kufirin me Poloninë

Botë
Deklarata skandaloze e Millorad Dodikut nga Rusia: Nuk duam ta ndajmë ajrin me boshnjakët

Deklarata skandaloze e Millorad Dodikut nga Rusia: Nuk duam ta ndajmë ajrin me boshnjakët

Bosnja
Ukrainasit pretendojnë se shkatërruan 314 tanke dhe autoblinda ruse gjatë betejës gjashtëmujore për Novomykhailivkan

Ukrainasit pretendojnë se shkatërruan 314 tanke dhe autoblinda ruse gjatë betejës gjashtëmujore për Novomykhailivkan

Evropa
Rusia fillon tërheqjen e trupave nga Nagorno-Karabaku

Rusia fillon tërheqjen e trupave nga Nagorno-Karabaku

Botë
Pamje të Dubait nga hapësira – ja si dukej, para dhe pas përmbytjeve

Pamje të Dubait nga hapësira – ja si dukej, para dhe pas përmbytjeve

Botë
Sunak do të shpallë paketën më të madhe të ndihmës ushtarake të Mbretërisë së Bashkuar për Ukrainën

Sunak do të shpallë paketën më të madhe të ndihmës ushtarake të Mbretërisë së Bashkuar për Ukrainën

Botë
Kalo në kategori