Romano Floriani Mussolini, është stërnipi i ish-diktatorit fashist Benito Mussolini, ndërsa në ditët e fundit u bë i njohur pasi ekipi i të rinjve të Lazios, e ka ftuar për dy ndeshje.

Ultrasit e Lazios kanë qenë të njohur për pikëpamjet e tyre në lidhje me ish-diktatorin, ku edhe këngë për të nuk kanë munguar, ndërsa tani ata kanë një Mussolini në klubin e tyre.

Romano, stërnipi i Benitos, aktualisht është regjistruar si lojtar në skuadrën e tyre Primavera (të rinjtë) të Lazios.

Djaloshi ka marr mbiemrin e vajzërisë së nënës së tij, duke u shkuar si Romano Floriani Mussolini.

Reklama

I riu sapo ka mbushur 18 vjeç, luan si mbrojtës i djathtë dhe ka pak interes për politikën, ndërsa ëndrra e tij e vetme është ta bëhet futbollin profesionist.

Reklama

“Në Lazio gjykohem vetëm nga mënyra se si luaj, jo nga mbiemri im. Shpresoj të debutoj së shpejti në ekipin Primavera”.

Mbrojtësi i djathtë 18-vjeçar italian u ftua nga skuadra Primavera e Lazios për dy ndeshjet kundër AC Milanit dhe Juventusit, por nuk u paraqit në asnjë prej tyre. Ai ka qenë pjesë e rregullt e të dy skuadrave Lazio U-17 dhe U-18.

Nëna e tij, Alessandra Mussolini, nuk donte të komentonte në lidhje me djalin edhe pse u pyet nga mediat.

Reklama

FlorianI Mussolini gjithashtu mund të luajë në qendër të mbrojtjes, dhe bërë mirë edhe aty. /Telegrafi/