Manchester United po kalon një sezon të vështirë, por në anën tjetër David De Gea po kalon një edicion të jashtëzakonshëm, teksa me pritjet e tij ka qenë fantastik në këtë sezon.

Ai u kthye në shpëtimtar të “Djajve të Kuq” në shumë prej sfidave të Ligës Premier këtë sezon.

Statistikat tregojnë se gardiani i Manchester United është ai i cili ka rendimentin më të kënaqshëm. Në pesë ligat kryesore, De Gea ka statistikat më të mira duke merituar me të drejtë titullin si më i miri në Evropë.

Në raportin mes golave të pësuar dhe atyre të shpëtuar, 31-vjeçari ka një koeficient +7.6, duke qenë vendimtar me pritjet e tij së paku në 8 situata ku skuadra e tij mund të ishte ndëshkuar.

Reklama
Reklama

Pas tij vjen portieri i Wolves, Jose Sa me një rezultat prej +6.7.

Manuel Riemann i Bochumit mbyll treshen e parë, me portierin gjerman që mban koeficientin +6.4 gola.


Top 10  

David de Gea, Manchester United: +7.6
Jose Sa, Wolverhampton: +6.7
Manuel Riemann, Bochum: +6,4
Stole Dimitrievski, Rayo Vallecano: +5.9
Matias Dituro, Celta Vigo: +4.5
Luis Maximiano, Granada: +4.0
Mark Flekken, Freiburg: +3.9
Mike Maignan, AC Milan: +3.1
Jasper Cillessen, Valencia: +3.0
Kevin Trapp, Eintracht Frankfurt: +2.3

/Telegrafi/