LAJMI I FUNDIT:

Stambolli, vendi ku gërshetohet lindja dhe perëndimi (Foto)

Stambolli, vendi ku gërshetohet lindja dhe perëndimi (Foto)

Stambolli, qytet i kontrasteve dhe vlerave tradicionale, i cili përmbush të gjitha dëshirat e vizitorëve dhe i hap portat drejt bukurisë, historisë, arkitekturës, shopping-ut, dhe shumë të tjerave. Kryeqyteti i tre perandorive dhe vendit të vetëm në botë që shtrihet në dy kontinente, Evropë- Azi.

Reklama

Në këtë “Press Trip”, që u mundësua nga kompania ajrore turke “Turkish Airlines” në ditën e parë gazetarët, fotoreporterët si dhe kameramanët patën mundësin të vizitojnë dhe të shohin nga afër Zyrën qendrore të ‘Turkish Airlines’ dhe ‘Flight Academy’.

Përveç historisë së kësaj kompanie, si dhe punës e zhvillimeve aty, përfaqësuesit e mediave njoftuan edhe njerëz të zakonshëm të këtij gjiganti, ku modestia dhe mikpritja i bën edhe më të veçantë.

Dita e dytë e vizitës u fokusua në bukuritë dhe misteret e Stambollit.

Muzetë “Aya Sofia” e‘Yerebatan Sarnici’, xhamia ‘Sulltan Ahmed’, dhe shumë monumente tjera të panumërta, vetëm sa konfirmuan madhështitë e këtij qyteti, që e bëjnë jetën të duket elegancë, ndërsa përditshmërinë një mrekulli.

Përfaqësuesja e “Turkish Airlines”, në një prononcim për Telegrafin tha se qëllimi i këtij “Press Trip”-i  është që gazetarët të njihen nga afër me këtë kompani  por edhe me bukuritë që ofron qyteti i Stambollit.

“Qëllimi i këtij ‘Press Trip’ është  që përmes gazetarëve ta njoftojmë publikun e gjerë për ‘Turkish Airlines’, ‘Flight Academy’, dhe “Turkish Technic”. Në të njëjtën kohë, përmes monumenteve historike, kulturore, si dhe bukurive tjera, të bëhet promovimi i qytetit të Stambollit” , ka thënë ajo.

Ndërsa, ngjitesh lart reve, Stambolli bëhet gjithnjë i vogël e më i vogël, aty kupton se sa do të donit të vinit përsëri në këtë qytet. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Koloneli i pensionuar serb tregon se si për një minutë mund të vërtetohet se kujt i takon armatimi që u gjet në Banjskë

Lajme
SHBA kërkoi nga Serbia të tërheqë ushtrinë nga kufiri me Kosovën, reagon Rama

SHBA kërkoi nga Serbia të tërheqë ushtrinë nga kufiri me Kosovën, reagon Rama

Lajme
Kurti kërkon ndihmën amerikane kundër planeve luftarake të Serbisë

Kurti kërkon ndihmën amerikane kundër planeve luftarake të Serbisë

Lajme
Nga deklarimi i Milan Radoiçiqit se organizoi sulmin terrorist e deri të sekuestrimi i pasurisë së tij

Nga deklarimi i Milan Radoiçiqit se organizoi sulmin terrorist e deri të sekuestrimi i pasurisë së tij

Lajme
SHBA i kërkon Serbisë të tërheqë trupat ushtarake nga kufiri me Kosovën

SHBA i kërkon Serbisë të tërheqë trupat ushtarake nga kufiri me Kosovën

Lajme
Pamje nga vila e Milan Radoiçiqit në veri, Sveçla: Po dëshmohet se nuk bëhet fjalë për asnjë 'luftëtar lirie' por për një Pablo Escobar të rajonit

Pamje nga vila e Milan Radoiçiqit në veri, Sveçla: Po dëshmohet se nuk bëhet fjalë për asnjë 'luftëtar lirie' por për një Pablo Escobar të rajonit

Lajme
Kalo në kategori