Për herë të parë në tre muaj, Spanja nuk ka raportuar të vdekur nga coronavirusi gjatë periudhës 24 orëshe.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, numri i përgjithshëm i vdekjeve ishte i pandryshuar që nga dita e diel, me 27 mijë.

Ministria e Shëndetësisë në vend ka bërë ditur se numri i rasteve nga coronavirusi u rrit me 71 në 24 orët e fundit, duke e çuar shifrën e përgjithshme në 239 mijë.

Ndërkaq shefi i urgjencës për shëndetësi, Fernando Simon, i përshkroi “inkurajuese” statistikat e fundit.

“Statistikat po shkojnë në ‘vendin e duhur’”, ka thënë ai.

Ndryshe përveç Spanjës, autoritetet në Itali kanë bërë të ditur se coronavirusi po zhduket pasi nuk ka asnjë rast në klinika, dhe se virusi po humbet fuqinë e tij. /Telegrafi/