LAJMI I FUNDIT:

Simptomat më pak të njohura që tregojnë se keni probleme me zorrët

Simptomat më pak të njohura që tregojnë se keni probleme me zorrët
(Foto: Pexels)

Mënyra se si funksionojnë zorrët mund të tregojë shumë për shëndetin tuaj. Simptomat më të zakonshme që tregojnë se keni probleme me zorrët janë fryrja, të përzierat, kapsllëku dhe ndryshime të papritura në peshë.

Reklama

Megjithatë, ka disa simptoma të tjera më pak të njohura që mund të tregojnë një funksion të parregullt të zorrëve. Për më tepër, shëndeti i dobët i zorrëve mund të lidhet me kushte më serioze shëndetësore, si kanceri, prandaj kushtojini vëmendje këtyre tri simptomave:

Gazrat

Gazi nuk është domosdoshmërisht një gjë e keqe, por nëse keni shpesh gaz, duhet ta kontrolloni shëndetin tuaj. Kjo është veçanërisht e vërtetë nëse ndiheni të fryrë pas disa ushqimeve, pasi kjo tregon se zorrët nuk po e shpërbëjnë ushqimin siç duhet.

Shkaku është intoleranca ndaj disa ushqimeve dhe ndodh kur njerëzve u mungon një sasi e mjaftueshme e një enzime të quajtur laktazë, e cila ndihmon në tretjen e laktozës. Përveç kësaj, kushtojini vëmendje formës së jashtëqitjes.

Të ruajmë ekuilibrin e zorrëve
Lexo po ashtu Të ruajmë ekuilibrin e zorrëve

Problemet e lëkurës

Ndër simptomat që tregojnë se keni probleme me tretjen, janë ndryshimet në lëkurë. Sheqeri i rafinuar dhe yndyrat e ngopura në sasi më të mëdha shkaktojnë një çekuilibër të baktereve të zorrëve që mund të shkaktojnë puçrra në fytyrë, rozace, ekzemë, psoriazë dhe zbokth.

Ngatërrimi, bllokimi ose lidhja e zorrëve, shkaktohet edhe nga ilaçet
Lexo po ashtu Ngatërrimi, bllokimi ose lidhja e zorrëve, shkaktohet edhe nga ilaçet

Luhatje disponimi

Shëndeti ynë mendor është i lidhur ngushtë me shëndetin tonë fizik. Kështu, çdo problem me tretjen mund të shkaktojë stres, depresion dhe gjendje të ngjashme mendore.

Një çekuilibër midis mikroorganizmave, ose një rritje e të ashtuquajturave baktere të këqija në zorrë, shkakton çrregullimin. Kjo ndodh sepse zorrët janë përgjegjëse për rreth 90 për qind të prodhimit të serotoninës, të ashtuquajturit hormoni i lumturisë. /Telegrafi/

Në trend Shendetesi

Më shumë
Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Bima që e ndukim dhe e shkelim, duke menduar se është një barojë, në fakt ka vlera të shumta për shëndetin

Ushqim i shëndetshëm
Njerëzit më jetëgjatë jetojnë në Japoni: Ky është një ushtrim treminutësh që ata bëjnë çdo ditë

Njerëzit më jetëgjatë jetojnë në Japoni: Ky është një ushtrim treminutësh që ata bëjnë çdo ditë

Shëndetësi
Pse duhet të hani më shumë shegë

Pse duhet të hani më shumë shegë

Ushqim i shëndetshëm
Fibromialgjia, simptomat, diagnoza dhe trajtimi

Fibromialgjia, simptomat, diagnoza dhe trajtimi

Shëndetësi
Urth apo sulm në zemër? Ja kur duhet të kërkoni ndihmë urgjente mjekësore për shkak të dhimbjes së barkut

Urth apo sulm në zemër? Ja kur duhet të kërkoni ndihmë urgjente mjekësore për shkak të dhimbjes së barkut

Shëndetësi
Keni myk në thonj? Hiqeni qafe përherë me këtë recetë

Keni myk në thonj? Hiqeni qafe përherë me këtë recetë

Shëndetësi
Kalo në kategori