LAJMI I FUNDIT:

Simptoma e çuditshme e variantit të ri shumë ngjitës të COVID-19 që shfaqet vetëm natën

Simptoma e çuditshme e variantit të ri shumë ngjitës të COVID-19 që shfaqet vetëm natën

Lloji i fundit i coronavirusit ka një simptomë të çuditshme që zbulohet vetëm gjatë natës, kanë konfirmuar shkencëtarët.

Shkencëtarët që luftojnë për të kapur variantin Omicron BA.5 thonë se sëmundja vazhdimisht me mutacion tani shfaq një karakteristikë të pazakontë dhe mjaft të dallueshme.


Sipas profesorit Luke O’Neil nga Trinity College Dublin, tendosja e re tani mund të shkaktojë djersitje gjatë natës.

“Ka njëfarë imuniteti ndaj tij… dhe ajo përzierje e sistemit tuaj imunitar dhe virusit që është paksa i ndryshëm mund të shkaktojë një sëmundje paksa të ndryshme, çuditërisht djersitjet e natës janë një veçori,” i tha ai radio stacionit irlandez Newstalk.

Një fenomen që nuk duhet ta injoroni: Çfarë do të thotë nëse djersitni tepër gjatë natës?
Lexo po ashtu Një fenomen që nuk duhet ta injoroni: Çfarë do të thotë nëse djersitni tepër gjatë natës?

“Por ajo që është shumë e rëndësishme, nëse jeni të vaksinuar dhe jeni të përforcuar, kjo nuk përparon në sëmundje të rëndë është mesazhi për t’u kujtuar njerëzve”.

Duke qenë një zbulim relativisht i ri, këto djersitje gjatë natës nuk janë përfshirë ende në listën zyrtare të simptomave të NHS. Në një shënim më pozitiv, nëse kontraktoni këtë lloj të ri, tani keni 20 deri në 50 për qind më pak gjasa të vuani nga simptomat afatgjata të COVID-19, sipas grupit të studimit Zoe Covid.

Shikoni sa viruse nxjerr një person me COVID-19
Lexo po ashtu Shikoni sa viruse nxjerr një person me COVID-19

Dr. Claire Steves nga King’s College në Londër tha: “Varianti Omicron duket shumë më pak i mundshëm për të shkaktuar coronavirus të gjatë sesa variantet e mëparshme, por ende 1 në 25 njerëz që infektohen me COVID-19 vazhdojnë të kenë simptoma për më shumë se katër javë”.

“Duke pasur parasysh numrin e njerëzve të prekur, është e rëndësishme që ne të vazhdojmë t’i mbështesim ata në punë, në shtëpi dhe brenda NHS”.

Cilat janë simptomat kryesore të Omicron BA.5?

  • Kollë

  • Lodhje

  • Mbyllje ose rrjedhje e hundës

  • Gulçim ose vështirësi në frymëmarrje

  • Humbje e re e shijes ose erës

  • Ethe ose të dridhura

  • Të vjella

  • Dhimbje muskujsh ose trupi

  • Diarreja

  • Dhimbje koke. /Telegrafi/

Në trend Shëndetësi

Më shumë
Kur trupi ‘qan’ për ndihmë: Shtatë shenjat që tregojnë sasi të tepërt të hekurit në gjak

Kur trupi ‘qan’ për ndihmë: Shtatë shenjat që tregojnë sasi të tepërt të hekurit në gjak

Shëndetësi
Kalo në kategori