Shumica e tregimeve për futbollistët priren të mbahen pas dyerve të mbyllura. Megjithatë, në disa raste të rralla, tregimet dalin në dritë, siç ishte rasti me mënyrën se si trajneri i Brazilit, Tite i bëri thirrje Carlo Ancelottit për ta ndihmuar atë të nxirrte më të mirën e Vinicius Junior.

Reklama

Duke folur për Marcan, selektori shpjegoi se si ai kontaktoi me italianin për të kuptuar më mirë se si të formulonte plane sulmuese që do të luanin me pikat kryesore të forta të sulmuesit.

“Unë i kërkova Ancelottit për këshilla se çfarë mund të bënim, çfarë tipare taktike ata përdorën në Real Madrid në mënyrë që ai të luante si atje për ekipin kombëtar”, deklaroi Tite në intervistë.

Reklama

“Ne folëm për situata që do t’i jepnin atij liri krijuese, një me një, procesin krijues. Është një gjë e bukur dhe transparente e dy teknikëve që duan më të mirën prej tij”, vazhdoi ai.

Reklama

Rezultatet janë atje për të gjithë për t’i parë me Vinicius që luan një rol kyç për të ndihmuar Brazilin të kalojë në çerekfinale.

Vinicius mori topin kundër Koresë së Jugut, duke shënuar golin e parë pas vetëm shtatë minutash. Sulmuesi asistoi gjithashtu te Lucas Paqueta për të katërtin e Brazilit në atë që doli të ishte një fitore e rehatshme për ekipin e Amerikës së Jugut.

Reklama

Pavarësisht nëse Neymar luan apo jo, kombëtarja e Brazilit ka një mori opsionesh sulmuese me Vinicius në veçanti që po kalon nëpër një super formë në këtë turne. /Telegrafi/