LAJMI I FUNDIT:

Si po i mbron gazetarët e saj media ukrainase që u bë ‘një nga burimet kryesore të informacionit mbi agresionin në Ukrainë’

Si po i mbron gazetarët e saj media ukrainase që u bë ‘një nga burimet kryesore të informacionit mbi agresionin në Ukrainë’
FOTO: Ilustrim

Ndërsa agresioni rus ndaj Ukrainës vazhdon të intensifikohet, raportimi nga zona e luftës po bëhet gjithnjë e më i vështirë – dhe i rrezikshëm.

Reklama

Katër gazetarë janë vrarë deri më tani duke raportuar për luftën dhe shumë të tjerë janë plagosur ose të zhdukur.

Gazetarja ukrainase Victoria Roshchyna është zhdukur për më shumë se një javë dhe media e saj beson se ajo po mbahet nga forcat ruse.

Megjithatë, Olga Rudenko, kryeredaktore e Kyiv Independent, tha se gazetari Oleh Baturyn, i cili u rrëmbye javën e kaluar në qytetin juglindor të Ukrainës, Kakhovka, sapo u lirua nga luftëtarët rusë.

Kyiv Independent është një medium mjaft i ri, por ka marrë një vlerësim, për mbulimin e tij të luftës, përcjell Telegrafi.

Pse Mariupol është një objektiv kyç dhe çfarë do të ndodhte nëse ai bie në duart e Rusisë?
Lexo po ashtu Pse Mariupol është një objektiv kyç dhe çfarë do të ndodhte nëse ai bie në duart e Rusisë?

“Ai është kthyer nga një startup tre muajsh dhe një relativisht i panjohur në botën perëndimore në një nga burimet kryesore të informacionit mbi agresionin në Ukrainë”, vlerëson shefi i medias së CNN, Brian Stelter.

Rudenko tha se askush në ekipin e saj ende nuk është shënjestruar drejtpërdrejt, por raportimi mbi konfliktin është një “rrezik i përditshëm”.

“Duhet të kujtojmë se ky është një pushtim nga një regjim autoritar që ka shënjestruar vazhdimisht gazetarët dhe mediat për dekada tani”, ka shtuar Rudenko.

Rudenko theksoi se media po mëson ndërsa bëhet fjalë për mbrojtjen e punonjësve të cilët papritmas e kanë gjetur veten korrespondentë të luftës.

Disa nga reporterët e Independent kishin tashmë përvojë pune në një zonë lufte pas aneksimit të Krimesë nga Rusia në 2014. Tani ata po punojnë sërish në vende të rrezikshme, duke përfshirë Kievin.

Ata morën qytetin, pastaj shtëpitë e tyre – rrëfimi i ukrainasve 'që panë dhe filmuan çdo hap' se si rusët gjendeshin çdo ditë e më afër apartamenteve të tyre
Lexo po ashtu Ata morën qytetin, pastaj shtëpitë e tyre – rrëfimi i ukrainasve 'që panë dhe filmuan çdo hap' se si rusët gjendeshin çdo ditë e më afër apartamenteve të tyre

Dhe një frikë e madhe e medias është se forcat ruse mund të ndërpresin lidhjet e internetit, duke penguar mundësinë e tyre për të publikuar lajme, përcjell Telegrafi.

“Ne nuk përqendrohemi” në një vend, tha Rudenko. “Ne jemi në vende të ndryshme”.

Puna vazhdon, por ka një vëmendje në shmangien e rreziqeve të panevojshme.

“Ne po u themi gjithashtu gazetarëve se siguria është një përparësi”, tha Rudenko. “Asnjë raportim i ngjarjes nuk ka vlerë sa një jetë njerëzore”.

Por ndikimet psikologjike do të zgjasin pas luftës, paralajmëron Rudenko.

“Thjesht të qenit aty… Në këtë realitet ku ne e mbulojmë këtë tmerr çdo ditë dhe çdo orë”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Sekretari britanik i mbrojtjes 'do të dërgojë trupa në Ukrainë'

Sekretari britanik i mbrojtjes 'do të dërgojë trupa në Ukrainë'

Evropa
Putini shfaqet me një shenjë të errët të pashpjegueshme në ballin e tij gjatë paraqitjes së fundit

Putini shfaqet me një shenjë të errët të pashpjegueshme në ballin e tij gjatë paraqitjes së fundit

Evropa
Shpërthim i fuqishëm kur Ukraina hodhi bombë tek tanku rus

Shpërthim i fuqishëm kur Ukraina hodhi bombë tek tanku rus

Evropa
Milan Radoiçiq shfaqet për herë të parë në publik pas sulmit terrorist në veri të Kosovës

Milan Radoiçiq shfaqet për herë të parë në publik pas sulmit terrorist në veri të Kosovës

Serbia
Dhoma e Përfaqësuesve miraton një buxhet afatshkurtër, masa kalon në Senat

Dhoma e Përfaqësuesve miraton një buxhet afatshkurtër, masa kalon në Senat

Amerika
Ky është njeriu fatlum që fitoi lotarinë amerikane prej 2.26 miliardë euro - bëhet e ditur se sa para deri më tani ka shpenzuar

Ky është njeriu fatlum që fitoi lotarinë amerikane prej 2.26 miliardë euro - bëhet e ditur se sa para deri më tani ka shpenzuar

Amerika
Kalo në kategori