LAJMI I FUNDIT:

“Si Nokia dhe iPhone”: Piloti ukrainas krahason fluturimin me F-16 dhe një aeroplan të vjetër sovjetik

“Si Nokia dhe iPhone”: Piloti ukrainas krahason fluturimin me F-16 dhe një aeroplan të vjetër sovjetik

Një pilot ukrainas tha se kalimi nga aeroplanët e vjetër të prodhimit sovjetik në F-16 perëndimor është si të kalosh nga një Nokia në një iPhone.

Piloti, me nofkën “Moonfish”, është një nga gjashtë që janë trajnuar për të përdorur aeroplanët luftarakë në bazën Skrysdtrup në Danimarkë, shkruajnë mediat e huaja, përcjell Telegrafi.


“Është një aeroplan vërtet i mrekullueshëm për të fluturuar”, i tha ai platformës United24 të mbështetur nga qeveria ukrainase.

Humbjet e përgjithshme të Rusisë thuhet se janë të barabarta me numrin e trupave të vendosura fillimisht nga Moska në Ukrainë
Lexo po ashtu Humbjet e përgjithshme të Rusisë thuhet se janë të barabarta me numrin e trupave të vendosura fillimisht nga Moska në Ukrainë

Ai tha se ndërsa F-16 janë “shumë më të lehtë për të fluturuar” për pilotët, ka qenë një sfidë për t’u përshtatur me sistemet elektronike më të avancuara në aeroplan.

Moonfish tha se aeroplani është më “i shkathët” se MiG që ai fluturoi më parë, duke shtuar: “Ndihet sikur dëshiron që ju ta fluturoni atë në mënyrë më agresive”.

Ndryshe, në korrik 2023, një koalicion vendesh të udhëhequr nga SHBA, Danimarka dhe Holanda u formua për të ndihmuar në trajnimin e pilotëve ukrainas dhe transferimin e F-16 në këtë vend.

Dhe aeroplanët e parë luftarakë F-16 do t’i dorëzohen Ukrainës “këtë verë”, tha të enjten ministri i Mbrojtjes i Danimarkës, Troels Lund Poulsen.

Zelensky zbulon videon e stërvitjes së pilotëve ukrainas me aeroplanët F-16 në Danimarkë
Lexo po ashtu Zelensky zbulon videon e stërvitjes së pilotëve ukrainas me aeroplanët F-16 në Danimarkë

Poulsen tha të enjten se ishte “e vështirë të vendosej një orar fiks për dorëzimin e F-16”, pasi dorëzimi varej nga trajnimi i plotë i pilotëve ukrainas dhe personeli mbështetës dhe krijimi i infrastrukturës së ndryshme logjistike për shërbimin e aeroplanëve në Ukrainë.

Holanda, Norvegjia dhe Belgjika i kanë premtuar gjithashtu Ukrainës F-16. Danimarka një nga vendet, së bashku me SHBA-në, Britaninë e Madhe, Francën dhe Rumaninë, po trajnojnë pilotët ukrainas.

Numri i përgjithshëm i F-16-ve që mund të marrë Ukraina është deri në 60. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Edhe Biden paralajmëron për një sulm të Iranit ndaj Izraelit - ka një mesazh të shkurtër për Teheranin

Edhe Biden paralajmëron për një sulm të Iranit ndaj Izraelit - ka një mesazh të shkurtër për Teheranin

Botë
SHBA po “lëviz asete shtesë” në Lindjen e Mesme ndërsa Izraeli përgatitet për sulm të mundshëm nga Irani

SHBA po “lëviz asete shtesë” në Lindjen e Mesme ndërsa Izraeli përgatitet për sulm të mundshëm nga Irani

Botë
Ushtarët rusë shohin vetëm një mënyrë që të kthehen të gjallë te familjet e tyre, thotë Ukraina

Ushtarët rusë shohin vetëm një mënyrë që të kthehen të gjallë te familjet e tyre, thotë Ukraina

Botë
Gjermania u kërkon qytetarëve të saj të largohen nga Irani

Gjermania u kërkon qytetarëve të saj të largohen nga Irani

Botë
Irani pritet të nis një sulm 'direkt' ndaj Izraelit gjatë 36 orëve të ardhshme

Irani pritet të nis një sulm 'direkt' ndaj Izraelit gjatë 36 orëve të ardhshme

Azia
Momenti kur makina e “tradhtarit ukrainas” hidhet në erë në një atentat kundër tij – pasi ai u pa duke ecur drejt saj

Momenti kur makina e “tradhtarit ukrainas” hidhet në erë në një atentat kundër tij – pasi ai u pa duke ecur drejt saj

Botë
Kalo në kategori