LAJMI I FUNDIT:

Si ndikon kafeja e parë në mëngjes në hormonet

Si ndikon kafeja e parë në mëngjes në hormonet

Zakoni që kemi të gjithë, që është të pimë kafen e parë të mëngjesit me stomakun bosh, mund të ketë efekte të shumëfishta të padëshiruara në shëndetin tuaj

Reklama

Olivia Hedland, terapiste ushqyese funksionale, për British Metro tha se kafeina mund të shkaktojë probleme me zorrët, por edhe me hormonet.

Sipas saj, kafeja është acidike, e cila nëse pihet me stomakun bosh, mund të shkaktojë që trupi juaj të kalojë në një gjendje stresi të lartë.

Përpara filxhanit të parë të kafesë, ajo sugjeron të hani vezë, qumësht të papërpunuar, manaferra ose disa fruta të ziera, duke përfshirë mollët, dardhat ose manaferrat. Të gjitha këto mund të zvogëlojnë efektet në stomakun tuaj.

“Nëse fillimisht pini kafe me stomakun bosh, duhet të mendoni se çfarë i bën ajo shëndetit tuaj, kryesisht hormoneve. Kafja nuk është vetëm acid, kështu që është e vështirë për stomakun në mëngjes, por fjalë për fjalë bën që trupat tanë të kalojnë në një përgjigje stresi, të çlirojnë kortizolin dhe të na vendosin në një lloj lufte apo gjendjeje ikjeje”, shpjegoi ajo.

Kjo është ajo që shkakton nervozizëm pas kafesë. Çuditërisht, tha ajo, ekziston gjithashtu një lidhje me aknet, veçanërisht nëse keni çekuilibër hormonal ose probleme me zorrët.

“Kam pirë shumë filxhanë kafe me stomakun bosh, dhe ndihesha sikur isha në majë të botës, dhe më pas vura re se kisha puçrra hormonale dhe nuk e dija se çfarë po e shkaktonte atë”, tha Hedland.

Ajo që kuptoi ishte se arsyeja për këtë ishte futja e trupit në stres.

“Hani diçka para kafesë, bëjeni atë qëllimin tuaj. Do të vini re një ndryshim të madh”, shtoi ajo, kështu që vetëm një gjë e thjeshtë mund të mbrojë shëndetin tuaj. /KP


Në trend Shendetesi

Më shumë
Cilët tinguj dhe ngjyra mund t'i shqetësojnë fëmijët me autizëm

Cilët tinguj dhe ngjyra mund t'i shqetësojnë fëmijët me autizëm

Shëndetësi
Një procedurë e rrezikshme kozmetike po merr gjithnjë e më shumë 'viktima'

Një procedurë e rrezikshme kozmetike po merr gjithnjë e më shumë 'viktima'

Shëndetësi
Heroinë, marihuanë, ekstazi: Mësoni sa gjatë cila drogë qëndron në trup dhe a mund të zbulohet

Heroinë, marihuanë, ekstazi: Mësoni sa gjatë cila drogë qëndron në trup dhe a mund të zbulohet

Shëndetësi Lajme
Mbahet Moduli 10 i Kursit të Kolegjit të Kirurgëve të Kosovës mbi Edukimin Bazik të Specializantëve të Kirurgjisë

Mbahet Moduli 10 i Kursit të Kolegjit të Kirurgëve të Kosovës mbi Edukimin Bazik të Specializantëve të Kirurgjisë

Shëndetësi Lajme
Prostata e rritur: Simptomat dhe si shërohet

Prostata e rritur: Simptomat dhe si shërohet

Shëndetësi
Respektimi i vakteve ushqimore është i domosdoshëm për një jetë të rregullt shëndetësore

Respektimi i vakteve ushqimore është i domosdoshëm për një jetë të rregullt shëndetësore

Nutricion
Kalo në kategori