LAJMI I FUNDIT:

Si dukej bota nga hera e fundit kur Chelsea ishte në formë kaq të tmerrshme

Si dukej bota nga hera e fundit kur Chelsea ishte në formë kaq të tmerrshme
Reklama

Humbja 1-0 e Chelseat ndaj Aston Villas do të thoshte se ky ishte fillimi i tyre më i keq në një sezon të ligës që nga sezoni 1978/79.

Historia nuk është një lexim i bukur për tifozët e Bluve, pasi ata ranë nga liga – me ekipin që përfundoi me 20 pikë në fund të tabelës.


Duke u kthyer në ditët moderne, humbja 1-0 e së dielës ndaj Aston Villa do të thotë se Chelsea tani nuk ka arritur të shënojë në 13 ndeshje në Ligën Premier që nga fillimi i vitit 2023 – një rekord për një vit kalendarik.

Legjenda e bluve Ray Wilkins ishte numri tetë i Chelseat

Ata gjithashtu kanë marrë vetëm pesë fitore në Ligën Premier gjatë asaj periudhe.

Blutë do të ngushëllohen me faktin se fillimi i tyre këtë sezon është pak më i mirë se më i keqi i tyre 45 vjet më parë.

Këtë sezon ata kanë një fitore, dy barazime dhe tre humbje, ndërsa në 1978-79 – kur legjenda Ray Wilkins ishte kapiteni i tyre – ata patën një fitore, një barazim dhe katër humbje.

Ky ishte një sezon katastrofik për Chelsean, i cili përfundoi me rënie

Dhe është e drejtë të thuhet se bota ishte një vend shumë ndryshe atëherë në krahasim me tani.

Si fillim, 20 pikët totale të Chelseat atë sezon bëhen më keq për shkak të vetëm dy pikëve për një fitore të dhënë në ato ditë.

Tri pikë për një fitore do të vinin tre vjet më vonë në 1981, në një përpjekje për të trajtuar fatkeqësinë e skuadrave që vendoseshin për barazime të mërzitshme duke pasur parasysh diferencën e vogël midis një dhe dy pikëve.

Pronari i Chelseat, Todd Boehly ishte ende në kopsht në vitin 1978 pasi ishte vetëm pesë vjeç.

Frank Lampard ishte vetëm tre muajsh

Dhe trajneri i Chelseat, Mauricio Pochettino do të ishte vetëm katër vjeç dhe do të ishte rritur në qytetin rural të Murphy në Argjentinë.

Legjenda dhe ish-strategu i Chelseat, Frank Lampard ishte vetëm tre muajsh, pasi kishte lindur në qershor 1978.

Në politikë, Jim Callaghan ishte kryeministër me Margaret Thatcher udhëheqësen e opozitës.

Grease ishte numri një në Box Office

Punk rok-u ishte në ditët e tij të fundit pas shpërbërjes së The Sex Pistols në janar 1978. Çmimi mesatar i një birre në Britani ishte vetëm 40 cent dhe një paketë 20 cigaresh vetëm 57 cent.

Adhuruesit e kinematografisë po mblidheshin ende për të parë Grease, me filmin që kryesonte listat e biletave në atë kohë.

Dhe në muzikë, Lionel Richie dhe Commodores kryesuan listat me ‘Three Times a Lady’.

Lionel Richie dhe The Commodores kryesuan listat me "Three Times a Lady"

Popullarizimi i lojërave kompjuterike filloi me lëshimin e Space Invaders atë vit – gjë që përfundimisht do të hapte rrugën për EA FC 24 që kemi sot.

Dhe një formë shumë e hershme e një sistemi telefoni celular sapo ishte prezantuar nga Illinois Bell – që përfundimisht do të çonte në telefonat inteligjentë të sotëm.

Kthimi në ditët moderne, Pochettino tha pas humbjes 1-0 të së dielës ndaj Aston Villa se ekipi i tij duhet të “rritet”. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Largimi i Messit nga Inter Miami vetëm çështje kohe?

Largimi i Messit nga Inter Miami vetëm çështje kohe?

Ligat tjera
Dita e ndeshjeve në Ligën e Kampionëve, shumë përballje interesante në orar

Dita e ndeshjeve në Ligën e Kampionëve, shumë përballje interesante në orar

Liga e Kampionëve
Xavi i shqetësuar me situatën e Joao Cancelos

Xavi i shqetësuar me situatën e Joao Cancelos

La Liga
Xabi Alonso ka implementuar taktikën gjeniale që ka ndihmuar Leverkusenin të jetë lider në Bundesliga

Xabi Alonso ka implementuar taktikën gjeniale që ka ndihmuar Leverkusenin të jetë lider në Bundesliga

Bundesliga
Ronaldo fiton penallti por i thotë gjyqtarit se nuk ishte faull

Ronaldo fiton penallti por i thotë gjyqtarit se nuk ishte faull

Ligat tjera
“Shumë lojtarë do të zhgënjeheshin”, Armando Broja flet për kohën e kufizuar të lojës te Chelsea

“Shumë lojtarë do të zhgënjeheshin”, Armando Broja flet për kohën e kufizuar të lojës te Chelsea

Premier League
Kalo në kategori