LAJMI I FUNDIT:

Shtyhet vizita e Mbretit Charles III në Francë pas protestave të dhunshme

Shtyhet vizita e Mbretit Charles III në Francë pas protestave të dhunshme

Vizita shtetërore e mbretit Charles III në Francë është shtyrë, derisa në vend po protestohet masivisht për reformat e pensioneve.

Reklama

Pallati Elysee i Francës tha se vendimi u mor për shkak të protestave të ditës 10-të, të planifikuara të martën, transmeton Telegrafi.

Udhëtimi në Paris dhe Bordo do të fillonte të dielën, por në të dyja qytetet u panë protestat më të dhunshme të enjten që nga fillimi i tyre në janar.

Vazhdojnë protestat kundër rritjes së moshës së pensionit në Francë, digjet bashkia e qytetit të Bordosë
Lexo po ashtu Vazhdojnë protestat kundër rritjes së moshës së pensionit në Francë, digjet bashkia e qytetit të Bordosë

Zyrtarët kishin këmbëngulur më parë se nuk kishte kërcënime për ta zhvilluar udhëtimin.

Mirëpo të enjten bashkisë së qytetit të Bordosë iu vu zjarri.

Në kryeqytet, u hodh gaz lotsjellës dhe Ministri i Brendshëm Gerald Darmanin tha se 903 zjarre u ndezën, në një qytet ku mbeturinat nuk janë mbledhur që nga data 6 mars.

“Ky vendim u mor nga qeveritë franceze dhe britanike dhe pas një telefonate mes presidentit francez dhe mbretit këtë mëngjes”, tha pallati Elysee.

Njerëzit po protestojnë në Francë kundër legjislacionit të rritjes së moshës së pensionit në dy vjet, pra 64. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Turqia zgjedh mes Erdoganit dhe Kilicdaroglut - gjithçka që duhet të dini për zgjedhjet presidenciale

Turqia zgjedh mes Erdoganit dhe Kilicdaroglut - gjithçka që duhet të dini për zgjedhjet presidenciale

Turqia
Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Evropa
Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Evropa
Drama elektorale në Turqi: Ogan me Erdoganin, partia që e mbështeti atë i jep përkrahje Kilicdaroglut

Drama elektorale në Turqi: Ogan me Erdoganin, partia që e mbështeti atë i jep përkrahje Kilicdaroglut

Turqia
Trupat ukrainase luftojnë me ushtarët rusë në Bakhmut për kontrollin e qytetit

Trupat ukrainase luftojnë me ushtarët rusë në Bakhmut për kontrollin e qytetit

Evropa
Ukraina thotë se Rusia ka ngadalësuar sulmet në Bakhmut

Ukraina thotë se Rusia ka ngadalësuar sulmet në Bakhmut

Evropa
Kalo në kategori