LAJMI I FUNDIT:

Shtatë yjet e Anglisë që mendohej se do të shkëlqenin në Kupën e Botës, por ku shkoi keq për ta?

Shtatë yjet e Anglisë që mendohej se do të shkëlqenin në Kupën e Botës, por ku shkoi keq për ta?

Katër vite më parë, Dele Alli shënoi në një çerekfinale të Kupës së Botës dhe ishte një nga yjet e Anglisë në Rusi.

Ish-lojtari i Tottenhamit po performonte në kulmin e fuqive të tij si për klubin ashtu edhe për vendin.

Por, siç e dimë – gjërat nuk kanë funksionuar për Allin, dhe një tjetër yll i Anglisë duket qindra kilometra larg asaj se kush ka qenë.

Megjithatë, ai nuk është lojtari i vetëm që eci këtë rrugë, dhe këtu mund të shikoni shtatë lojtarë që ishin vendosur të shkëlqenin për Anglinë në Katar, por që tani as që do të ftohen:

Dele Alli nënshkroi për Tottenhamin nga MK Dons për 5 milionë funte në vitin 2015

DELE ALLI

Dele Alli shkëlqeu në Kupën e Botës 2018, duke startuar katër ndeshje dhe shënoi një gol të paharrueshme me kokë në çerekfinale kundër Suedisë.

Reklama

Në atë kohë, ai ishte një nga lojtarët kryesorë të Tottenhamit dhe një i rregullt në skuadrën e Gareth Southgate.

Por, karriera e mesfushorit ka shkuar nga e keqja në më keq dhe pas një periudhe të dështuar në Everton, ai po luan në Turqi me Besiktas.

Alli luajti për Anglinë në Kupën e Botës 2018 dhe shënoi në çerek kundër Suedisë

ROSS BARKLEY

Ross Barkley nuk ka luajtur në një turne të madh që nga Kupa e Botës së vitit 2014, por ishte një titullar i rregullt rreth tre vjet më parë.

Pavarësisht nga grupi i talenteve të Anglisë në mesfushë, ish-lojtari i Chelseat u paraqit në nëntë ndeshje ndërkombëtare radhazi gjatë një periudhe 11 mujore midis 2018 dhe 2019.

Por, ashtu si Alli, Barkley që atëherë dhe nuk ka qenë i përfshirë për më shumë se tre vjet.

Reklama

Ross Barkley ishte i rregullt për Anglinë në 2019

CALLUM HUDSON-ODOI

Anësori Hudsoi-Odoi shpërtheu në skenë dhe bëri debutimin e tij ndërkombëtar si 18-vjeçar.

Por, sulmuesi i Chelseat nuk ka qenë në gjendje të luajë dhe lëndimet dhe humbja e formës do të thotë se ai është plotësisht i përjashtuar për të qenë në aeroplan për në Katar dhe në vend të kësaj është huazuar te Bayer Leverkusen.

Callum Hudson-Odoi nuk ka luajtur që nga viti 2019

JACK WILSHERE

Nëse karrierat e suksesshme do të ndërtoheshin thjesht mbi aftësitë, Wilshere do të ishte pikërisht atje me më të mirët.

Kur ishte në formë, Wilshere hyri në skuadrën e Anglisë dhe do të vazhdonte të fitonte 34 ndeshje pavarësisht lëndimeve të tij.

Mirëpo, ai kurrë nuk u rikuperua nga largimi nga Arsenali dhe në moshën 30-vjeçare ai duhet të ishte në kulmin e karrierës së tij në vend që të pensionohej.

Reklama

Jack Wilshere fitoi 34 paraqitje për Anglinë dhe luajti në Kupën e Botës 2014

ALEX OXLADE-CHAMBERLAIN

Ashtu si shumë të tjerë në listë, Oxlade-Chamberlain kishte shumë cilësi, por lëndimet përfundimisht e kanë penguar përparimin e tij.

Ai dukej i sigurt për të shkuar në Kupën e Botës të Rusisë, vetëm për një dëmtim të ligamenteve muaj para turneut që t’i jepte fund ëndrrës së tij.

Vitet e fundit, ai mezi godet një top për Liverpoolin dhe është plotësisht jashtë listës për t’u ftuar te Anglia.

Alex Oxlade-Chamberlain kishte ëndrrën e tij të Kupës së Botës në vitin 2018, e cila përfundoi nga një dëmtim në ACL

PHIL JONES

Katër sezonet e fundit kanë përfunduar në mënyrë të keqe për Jones, por ka pasur raste në dekadën e fundit kur ai ishte i rregullt për Manchester United dhe Anglinë.

Jones mund të mos mbushë 31 vjeç deri në shkurt, por ditët e tij më të mira për klubin dhe kombëtaren tashmë duket se janë pas tij.

Reklama

Ndeshja e fundit e Phil Jones në Angli ishte kundër Belgjikës në Kupën e Botës 2018

AARON WAN-BISSAKA

Kur Aaron Wan-Bissaka kaloi për 55 milionë euro te Manchester United në vitin 2019, ai menjëherë fitoi thirrjen e tij të parë.

Por, një lëndim e detyroi mbrojtësin e djathtë të tërhiqej dhe pas konkurrencës intensive nga Reece James, Kyle Walker dhe Trent Alexander-Arnold, lojtari i United nuk është emëruar në një skuadër që atëherë dhe për këtë arsye është ende në kërkim të paraqitjes së tij të parë. /Telegrafi/

Aaron Wan-Bissaka nuk ka fituar kurrë një ndeshje të parë për Anglinë

Në trend Sport

Më shumë
Shuma e parave, ora dhe vendi duelit: Joshua - Franklin, gjithçka gati për meçin spektakolar

Shuma e parave, ora dhe vendi duelit: Joshua - Franklin, gjithçka gati për meçin spektakolar

Boks
Messi do ta ketë pagën te Barcelona katër herë më të vogël se sa që e ka te PSG

Messi do ta ketë pagën te Barcelona katër herë më të vogël se sa që e ka te PSG

Ligue 1
Anthony Joshua arrin peshë rekorde para duelit me Jermaine Franklin

Anthony Joshua arrin peshë rekorde para duelit me Jermaine Franklin

Boks
Deklarata e Xhakës lidhur me udhëtimin në Serbi

Deklarata e Xhakës lidhur me udhëtimin në Serbi

Përfaqësueset
Xavi e ka Messin në çdo plan për sezonin e ri - kështu do të dukej Barcelona me argjentinasin në një pozitë më të tërhequr

Xavi e ka Messin në çdo plan për sezonin e ri - kështu do të dukej Barcelona me argjentinasin në një pozitë më të tërhequr

La Liga
Sa janë përfitimet e deritanishme në karrierën e Modric

Sa janë përfitimet e deritanishme në karrierën e Modric

Ndërkombëtare
Kalo në kategori