LAJMI I FUNDIT:

Shpërthim i ri në Belgorod, kundërshtarët e Putinit: Rusia do të jetë e lirë

Shpërthim i ri në Belgorod, kundërshtarët e Putinit: Rusia do të jetë e lirë

Pamjet e një shpërthimi të ri të madh në rajonin rus të Belgorodit u shfaqën në rrjetet sociale.

Reklama

Legjioni i Rusisë së Lirë, një grup rusësh që kundërshtojnë regjimin e Vladimir Putinit dhe që luftojnë brenda rajonit, publikoi një video të shpërthimit në Twitter.

Blinken: Armëpushimi do ta lejonte Putinin të pushonte, të riarmatosej dhe të risulmonte
Lexo po ashtu Blinken: Armëpushimi do ta lejonte Putinin të pushonte, të riarmatosej dhe të risulmonte

“Videoja tregon rezultatin e përqendrimit të trupave armike në qytet. Le të vazhdojmë. Rusia do të jetë e lirë”, shkruan ata.

Belgorod është një objektiv i shpeshtë i sulmeve këto ditë. Kujtojmë se dy persona kanë humbur jetën në mëngjesin e sotëm nga granatimet e rajonit të Belgorodit në Rusi. Artileria goditi një rrugë në qytetin Maslova Pristan pranë kufirit me Ukrainën dhe copëzat goditën veturat që kalonin, tha guvernatori lokal Vyacheslav Gladkov.

Në një automjet, dy gra vdiqën nga plagët e marra në vendin e ngjarjes dhe dy persona të tjerë u plagosën, shtoi ai.

Një njësi e forcave speciale ruse është dislokuar në rajonin kufitar të Belgorodit në Rusi për shkak të aktivitetit partizan, tha sot Qendra Kombëtare e Rezistencës së Ukrainës.

“Për shkak të luftës kundër lëvizjes partizane, një detashment i qendrës 322 të SOF Senezh ruse mbërriti në rajonin e Belgorodit”, njoftoi qendra.

“Rusët kanë aq frikë nga partizanët saqë ndaluan urgjentisht të gjitha operacionet e kësaj njësie elitare dhe e vendosën atë në vendbanimet kufitare të rajonit të Belgorodit. Detyra e njësisë është të kryejë aktivitete kundër-sabotazhi në kufirin rus”, shtuan ata.

Ndryshe, shefi i grupit mercenarë rus, Wagner, Yevgeny Prigozhin ka deklaruar ditë më parë se ka frikë se do të vjen dita kur duhet ta mbrojnë Rusinë nga sulmet e ndryshme brenda territorit të saj. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Polonia nuk do t’i dërgojë më armë Ukrainës, reagon Pentagoni

Amerika
Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t'i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t'iu kundërvënë Kinës

Botë
Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Erdogan: Nëse është e nevojshme, Turqia mund të ndajë rrugën me BE-në

Turqia
Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Një i vdekur dhe dhjetëra të lënduar – pamje nga një aksident kur një autobus u përplas dhe rrëshqiti “poshtë një autostrade” në shtetin e Nju Jorkut

Amerika
'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

'Serbia nuk ndahet nga Rusia', kësaj radhe pjesë e listës së vendeve mike për shkëmbime financiare

Serbia

"Trupat e alienëve" të shfaqur në Kongresin meksikan dyshohet se janë të rreme

Amerika
Kalo në kategori