Real Madrid, Barcelona dhe Sevilla kanë mësuar kundërshtarët në fazën nokaut të Ligës së Kampionëve. 

Pasi Atletico Madridi u eliminua në fazën e grupeve, kanë mbetur vetëm tri skuadra spanjolle.

Në raundin e 16 më të mirave, Real Madridi do ta ketë për kundërshtarë PSG-në, Chelsea do të përballet me Barcelonën, ndërsa Sevilla do të luajë me Manchester Unitedin.

Për herë të parë në katër vitet e fundit hegjemonia që kanë krijuar skuadrat spanjolle në këtë garë është vënë në pikëpyetje.

Dy herë fitues radhazi i Ligës së Kampionëve

Në këtë periudhë Real Madridi e ka fituar dy herë Ligën e Kampionëve, Barcelona një herë, dhe Atletico ka qenë dy herë në finale.

Kush do të kualifikohet në çerekfinale të LK-së? Votoni në sondazhin tonë! Kush do të kualifikohet në çerekfinale të LK-së? Votoni në sondazhin tonë!

Los Blancos kanë luajtur shtatë herë në gjysmëfinale të garë më prestigjioze në Evropë, ndërsa Barcelona shtatë herë në dhjetë vitet e fundit.

Barcelona, skuadër që futet pothuajse gjithmonë në gjysmëfinale

Viti më i keq ka qenë në sezonin 2004/05, kur Barcelona u eliminua nga Chelsea, ndërsa  Real Madrid nga Juventusi.

Në pesë vitet e fundit kanë qenë gjithmonë tri skuadra spanjolle në tetë më të mirat. /Telegrafi/

2016/17:

Real Madrid, Barcelona, Atletico dhe Sevilla. Tri kaluan tutje, (Madridi kundër Napolit, Barcelona kundër PSG-së, Atletico kundër Leverkusenit), ndërsa Sevilla (humbi nga Leicester).

2015/16:

Real Madrid, Barcelona dhe Atletico. Të tri kaluan tutje (Real Madrid kundër Romës, Barcelona kundër Arsenalit dhe Atletico kundër PSV-së).

2014/15:

Real Madrid, Barcelona dhe Atletico. Të gjitha kaluan tutje (Real Madrid kundër Schalke 04, Barcelona kundër Manchester Cityt dhe Atletico kundër Leverkusenit).

2013/14:

Barcelona, Atletico dhe Real Madrid. Të gjitha kaluan tutje (Barcelona mposhti Manchester Cityn, Atletico mposhti Milanin dhe Real Madrid fitoi ndaj Schalke 04).

2012/13:

Valencia, Real Madrid, Malaga dhe Barcelona. Tri kaluan tutje (Real Madrid kundër Manchester United, Malaga kundër Porto dhe Barcelona kundër Milan) përveç Valencia, ndaj PSG-së.

2011/12:

Barcelona dhe Real Madrid. Të dyja kaluan tutje, ndaj Leverkusen dhe CSKA.

2010/11:

Valencia, Barcelona dhe Real Madrid. Valencia u mposht nga Schalke 04, por Madrid dhe Barcelona kaluan tutje duke mposhtur Lyonin dhe Arsenal.

2009/10:

Real Madrid, Barcelona dhe Sevilla. Vetëm Barcelona kaloi tutje, duke mposhtur Stuttgartin. Real u eliminua nga Lyon ndërsa Sevilla nga CSKA.

2008/09:

Barcelona, Atletico, Real Madrid dhe Villarreal. Porto eliminoi Atleticon, ndërsa Real Madrid u mposht nga Liverpooli. Barcelona mposhti Lyonin dhe Villarreal fitoi ndaj Panathinaikos)

2007/08:

Real Madrid, Sevilla dhe Barcelona. Roma eliminoi Real Madridin, ndërsa Sevilla humbi nga Fenerbahce. Vetëm Barcelona kaloi tutje, duke mposhtur Celticun.

2006/07:

Real Madrid, Valencia dhe Barcelona. Bayern eliminoi Real Madridin, Barcelona humbi nga Liverpool. Ndërsa Valencia fitoi ndaj Interit.

2005/06:

Real Madrid, Villarreal dhe Barcelona. Arsenal eliminoi Real Madridin, Barcelona fitoi ndaj Chelseat, ndërsa Villarreal fitoi ndaj Rangers.

2004/05:

Real Madrid dhe Barcelona. Të dyja u mposhtën nga Juventus dhe Chelsea.