LAJMI I FUNDIT:

Shërbimi i Inteligjencës së Ukrainës shkatërron ‘fabrikën’ ruse të dezinformimit, të dyshuarit përdorën 15 mijë profile të rrejshme

Shërbimi i Inteligjencës së Ukrainës shkatërron ‘fabrikën’ ruse të dezinformimit, të dyshuarit përdorën 15 mijë profile të rrejshme

Shërbimi i Sigurisë së Ukrainës (SBU) njofton se ka arrestuar katër qytetarë, të dyshuar se operonin në një “fabrikë” botësh [robotë online] për të përhapur dezinformata në rrjete sociale në lidhje me samitin “Platforma e Krimesë”.

Reklama

Të dyshuarit përdorën 15,000 llogari të rreme në internet, të ashtuquajtura “bots”, për të shkruar dhe publikuar përmbajtje nënçmuese lidhur me rezultatet e samitit, duke u paraqitur si përdorues të zakonshëm të rrjeteve sociale si Facebook, Instagam dhe TikTok.

Sipas SBU, të arrestuarit e pretenduar u mbështetën nga Rusia. Ata morën të holla nga territori rus përmes sistemeve të pagesave elektronike të cilat janë të ndaluara në Ukrainë.

Sipas Bankës Kombëtare të Ukrainës, qytetarët nuk lejohen të përdorin sisteme ruse të pagesave në internet, siç janë Webmoney, YooMoney, Qiwi Wallet dhe Wallet One.

Zyra e të dyshuarve në qendër të qytetit Kiev, kishte 300 modeme për t’u qasur në internet, disa mijëra SIM kartela të operatorëve të ndryshëm, dhjetëra terminale celularësh dhe kompjuterë që përmbanin dëshmi të kësaj skeme.

“Platforma për Krimenë” u mbajt në Kiev më 23 gusht. Ky samit diplomatik mblodhi udhëheqës të 46 vendeve për të tërhequr vëmendjen globale ndaj pushtimit të Krimesë nga Rusia. Rusia nuk mori pjesë në samit, ndërsa përfaqësuesit e vendeve të tjera kritikuan ashpër politikën e Kremlinit në Krime.

Zyrtarët shtetërorë rusë kanë përhapur dezinformata në lidhje me samitin, si para ashtu edhe pas zhvillimit të tij, duke e quajtur “Platformën e Krimesë” si “një provokim” dhe “ngjarje anti-ruse”. Rusia rregullisht përpiqet të fusë pika të tilla bisedimi në diskutimet online, si pjesë e luftës së saj informative me Ukrainën.

“Fabrika” ruse e dezinformatavet përbëjnë një kërcënim për sigurinë e informacionit të shumë vendeve në të gjithë botën.

Që nga viti 2018, Ukraina ka qenë “ndër burimet kryesore” të aktivitetit të “botëve”, sipas një raporti nga Facebook. Shumica e tyre, kanë origjinën ose mbështeten nga Rusia. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Turqia zgjedh mes Erdoganit dhe Kilicdaroglut - gjithçka që duhet të dini për zgjedhjet presidenciale

Turqia zgjedh mes Erdoganit dhe Kilicdaroglut - gjithçka që duhet të dini për zgjedhjet presidenciale

Turqia
Drama elektorale në Turqi: Ogan me Erdoganin, partia që e mbështeti atë i jep përkrahje Kilicdaroglut

Drama elektorale në Turqi: Ogan me Erdoganin, partia që e mbështeti atë i jep përkrahje Kilicdaroglut

Turqia
Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Detektuan nga një distancë praninë ushtarëve rusë pranë Bakhmutit, ushtria e Ukrainës vihet menjëherë në veprim

Evropa
Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Momenti kur ushtari rus i dorëzohet forcave të Ukrainës

Evropa
Trupat ukrainase luftojnë me ushtarët rusë në Bakhmut për kontrollin e qytetit

Trupat ukrainase luftojnë me ushtarët rusë në Bakhmut për kontrollin e qytetit

Evropa
Ukraina thotë se Rusia ka ngadalësuar sulmet në Bakhmut

Ukraina thotë se Rusia ka ngadalësuar sulmet në Bakhmut

Evropa
Kalo në kategori