Tetë ëmbëlsues të rinj të gjetur në agrumet mund të përdoren për të reduktuar sheqerin në ushqime dhe pije joalkoolike, thonë shkencëtarët – ndërsa pretendojnë se mund të ulin edhe rrezikun e diabetit.

Reklama

Studiuesit në Universitetin e Floridës thanë se gjetën komponimet – shtatë ishin krejtësisht të reja – pas testeve të kryera në grejpfrut, mandarina dhe portokall të ëmbël. Ëmbëlsuesi tjetër i zbuluar, i përdorur në Japoni, më parë njihej vetëm si një version sintetik.

Dr. Yu Wang, një shkencëtar ushqimor që udhëhoqi hulumtimin, tha në gazetë se ëmbëlsuesit ofrojnë një ‘mundësi të zgjeruar’ për të ulur nivelet e sheqerit në pije. Ëmbëlsuesit shpesh përdoren si një mënyrë për të reduktuar sheqernat dhe kaloritë në produkte duke ruajtur aromën e ëmbël, e cila mund të ndihmojë në humbjen e peshës .

Por disa shkencëtarë po paralajmërojnë se ëmbëlsuesit – si aspartami dhe stevia në pijet e gazuara dietike – mund të rrisin rrezikun e dikujt që të jetë mbipeshë, të vuajë nga diabeti dhe madje të ketë një atak në zemër.

Në publikimin për studimin, të botuar këtë javë në Journal of Agricultural and Food Chemistry, ekspertët thanë se gjetja e tyre ofronte një pasuri të ëmbëlsuesve të rinj.

Ata thanë: Lidhja e dashurisë së ‘amerikanëve’ me sheqerin mund të jetë një tërheqje vdekjeprurëse që ndonjëherë çon në probleme të mëdha shëndetësore, duke përfshirë obezitetin dhe diabetin e tipit 2.

“Ky zbulim hap mundësi për industrinë ushqimore për të prodhuar ushqime dhe pije me përmbajtje më të ulët sheqeri dhe kalori më të ulëta duke ruajtur ëmbëlsinë dhe shijen duke përdorur produkte natyrale”.

Në studim, shkencëtarët studiuan fruta nga njëmbëdhjetë lloje të ndryshme të bimëve agrume. Secila ishte edukuar në mënyrë selektive për një shije specifike dhe për cilësi të veçanta – të tilla si rezistenca ndaj të ftohtit.

Testimi zbuloi tetë ëmbëlsues brenda bimëve, me vetëm një të gjetur më parë. Shtatë ëmbëlsuesit e rinj u emëruan eriodiktil, hesperetin, ADMF, DAME, hernandulcin, 4B-hidroksihernandulcin dhe perilaldehid.

Ëmbëlsuesit e rinj nuk u testuan për ndikimin e tyre në rrezikun e diabetit të tipit 2 ose obezitetit.

Nuk ishte e qartë se në cilat produkte mund të shtohen. /Telegrafi/