LAJMI I FUNDIT:

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t’i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t’iu kundërvënë Kinës

Shefi i NATO-s thotë se dobësimi i Rusisë mund t’i lejojë SHBA-së të intensifikojë përpjekjet për t’iu kundërvënë Kinës
Reklama

Kreu i NATO-s pohoi sot se dobësimi i Rusisë në Ukrainë mund t’i lejojë Shteteve të Bashkuara të intensifikojnë përpjekjet e tyre për t’iu kundërvënë Kinës.

Duke folur në një ngjarje të organizuar nga Këshilli për Marrëdhëniet me Jashtë në margjinat e Asamblesë së Përgjithshme të Kombeve të Bashkuara në Nju Jork, Sekretari i Përgjithshëm i NATO-s, Jens Stoltenberg tha të enjten se qëllimi kryesor i vizitës së tij “është të mobilizojë mbështetjen për Ukrainën”.


Një fitore për Kievin në rezistencën ndaj luftës së nisur nga Moska më shumë se një vit e gjysmë më parë është “në interesin tonë të sigurisë”, citohet të ketë thënë Stoltenberg, përcjell Telegrafi.

Pasojat e një humbjeje të tillë, paralajmëroi ai, do të ndihen përtej Evropës dhe do të shtrihen edhe në Azi, ku presidenti kinez Xi Jinping është zotuar të rimarrë ishullin e diskutueshëm të Tajvanit.

“Do të jetë një tragjedi për Ukrainën nëse presidenti [Vladimir] Putin fiton, por do të jetë gjithashtu jashtëzakonisht e rrezikshme për ne”, tha Stoltenberg. “Do ta bëjë botën më të rrezikshme… sepse atëherë mesazhi për presidentin Putin dhe gjithashtu për presidentin Xi është se kur përdorin forcën ushtarake, kur shkelin rendin ndërkombëtar, kur pushtojnë një vend tjetër, ata marrin atë që duan”.

“Pra, nëse Shtetet e Bashkuara janë të shqetësuara për Kinën dhe duan të kthehen drejt Azisë, atëherë duhet të siguroheni që Putini të mos fitojë në Ukrainë”, shtoi ai.

Shefi i NATO-s vuri në dukje partneritetin “pa kufij” të deklaruar nga Putin dhe Xi vetëm dy javë përpara se Rusia të pushtonte Ukrainën dhe patrullimet gjithnjë e më të shpeshta të përbashkëta ajrore dhe detare të kryera nga forcat kineze dhe ruse në Azi-Paqësor.

Ai synoi gjithashtu pozicionin e Kinës për luftën në Ukrainë, ndaj së cilës Pekini ka mbetur zyrtarisht neutral, por ndonjëherë u ka bërë jehonë kritikave të Moskës për zgjerimin e NATO-s pas Luftës së Ftohtë në Evropën Lindore, të parë nga Kremlini si justifikim për konfliktin. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Izraeli miraton një buxhet të paprecedentë për të mbuluar luftën në Gaza

Izraeli miraton një buxhet të paprecedentë për të mbuluar luftën në Gaza

Botë
A po e përfshin Evropën “pneumonia misterioze” e Kinës? Holanda sheh një rritje alarmante të rasteve të ngjashme, Britania po e përcjell situatën ‘me vëmendje’

A po e përfshin Evropën “pneumonia misterioze” e Kinës? Holanda sheh një rritje alarmante të rasteve të ngjashme, Britania po e përcjell situatën ‘me vëmendje’

Botë
Pse rreth 40 pengje izraelite

Pse rreth 40 pengje izraelite "mund të jenë zhdukur" në Gaza?

Botë
Kritikët e qeverisë së Serbisë në shënjestër të 'spyware të nivelit ushtarak', dyshohet se u sponsorizuan nga shteti – The Guardian sjell detajet

Kritikët e qeverisë së Serbisë në shënjestër të 'spyware të nivelit ushtarak', dyshohet se u sponsorizuan nga shteti – The Guardian sjell detajet

Serbia
Pastruesja e hotelit në Spanjë ua “pastroi” paratë, cigaret e parfumet – turistët britanikë e filmuan këtë moment

Pastruesja e hotelit në Spanjë ua “pastroi” paratë, cigaret e parfumet – turistët britanikë e filmuan këtë moment

Evropa
Erërat e fuqishme e çojnë anijen turistike drejt përmbysjes – dëshmitarët kapin pamjet, thonë që “as që duhej të futej në atë gji” të ujërave të Adriatikut

Erërat e fuqishme e çojnë anijen turistike drejt përmbysjes – dëshmitarët kapin pamjet, thonë që “as që duhej të futej në atë gji” të ujërave të Adriatikut

Mali i Zi
Kalo në kategori