Xherdan Shaqiri ka thënë se Liverpooli është skuadra më e mirë në Evropë, pasi e mposhti Tottenham Hotspurin në finale të Ligës së Kampionëve.

Edhe pse kishin një start të dobët në fazën e grupeve, duke humbur tri ndeshje, ‘The Reds’ arritën të fitonin në përballjet e tjera ndaj Paris Saint-Germain dhe Napolit, ndërsa në eliminimet direkte i mposhtën, Bayern Munichun, Porton dhe Barcelonën.

Kështu, Shaqiri ka deklaruar se ata e kanë merituar ta fitonin Ligën e Kampionëve, gjersa ka shtuar se Liverpooli është skuadra më e mirë në Evropë.

Festa e Shaqirit me futbollistët e tjerë të Liverpoolit (Foto: Michael Regan/Getty Images/Guliver)

“Ne kemi shumë kualitete. Në këtë garë, skuadra më e mirë në Evropë fiton. Ne jemi numër një në Evropë, kështu që ta shijojmë këtë moment. Natyrisht se po mos ta fitonim, do të ishim shumë të zhgënjyer. Ne kemi zhvilluar një sezon tejet të mirë dhe e kemi merituar së paku një trofe”.

Shaqiri reagon pas fitimit të trofeut të dytë në Ligën e Kampionëve: Falënderimi i takon Zotit Shaqiri reagon pas fitimit të trofeut të dytë në Ligën e Kampionëve: Falënderimi i takon Zotit

“Tani kemi fituar titullin më të madh në Evropë, është madhështore. Kjo nuk ndodh çdo ditë. Ne e kemi Mposhtur Bayernin, Barcelonën, Porton. Shikoni kualitetin e skuadrës tonë dhe ne e kemi treguar atë edhe në finale. Ne e kemi merituar”, ka thënë ylli shqiptar.

Shaqiri ndoshta ka edhe ankesa për minutazhin e zhvilluar në Anfield në këtë sezon që lamë pas, por që në fund e mbylli me një trofe të madh të fituar.

Tani, lojtari shqiptar me prejardhje nga Zhegra e Gjilanit, dëshiron të sigurohet që emri i tij të futet në histori të Liverpoolit, duke fituar edhe trofe të tjerë, gjersa ka bërë edhe një shaka.

“Unë e kam sjelël mentalitetin e fituesit në Merseyside, eh”, ka thënë Shaqiri duke qeshur. “Është një ndjenjë fantastike. Ka kaluar një kohë e gjatë kur Liverpooli e ka fituar këtë trofe, 2005. Është madhështore që t’u jepni tifozëve atë që e meritojnë. Ky klub meriton çdo gjë, stafi, të gjithë që janë përfshirë. Mendoj se ne do të bëjmë një festë të madhe”, ka shtuar ai më tej.

“Ky klub ka nevojë të fitojë tituj dhe është mirë që kemi startuar me këtë. Vitin tjetër do të tentojmë ta fitojmë Ligën Premier. Kjo është ëndrra ime e madhe, ta fitoj Ligën Premier me këtë klub”.

Pas triumfit në Ligën e Kampionëve, Shaqiri feston me Lovrenin dhe Salahun Pas triumfit në Ligën e Kampionëve, Shaqiri feston me Lovrenin dhe Salahun

Numri 23 i Liverpoolit, po ashtu, ka përgëzuar edhe pjesën tjetër të skuadrës, duke thënë se kur disa të tjerë janë të lënduar apo nuk luajnë, janë disa lojtarë që tregojnë formë të lartë.

Jordan Henderson (Foto: Laurence Griffiths/Getty Images/Guliver)

“Ju mund të shikoni se kemi një skuadër me shumë kualitete. Edhe nëse një lojtar nuk luan apo është i lënduar, kualitetet janë ende aty. Nuk është e mjaftueshme të keni lojtar të mirë, ne po ashtu kemi edhe lojtarë që janë të mirë edhe jashtë fushe. Ju mund të fitoni tituj vetëm nëse jeni të afërt dhe të bashkuar”.

Liverpooli ka shumë yje në ekip, por bindshëm më i trofeshmi është Xherdan Shaqiri Liverpooli ka shumë yje në ekip, por bindshëm më i trofeshmi është Xherdan Shaqiri

“Ne jemi një skuadër shumë e mirë dhe çdo ditë punojmë së bashku, Shpresoj të vazhdojmë kështu, ky është vetëm fillimi dhe mund të fitojmë edhe më shumë tituj”, ka përfunduar Shaqiri. /Telegrafi/