Kryeministrja e Britanisë së Madhe, Liz Truss dha dorëheqje nga kjo detyrë pas pak më shumë se një muaji që e mori atë dhe përdoruesit e rrjeteve sociale mezi prisnin të shpallnin fituesin e bastit të çuditshëm që u shfaq së fundmi në internet.

Përkatësisht, tabloidi britanik Daily Star të premten e kaluar organizoi një garë të çuditshme mes kryeministrit dhe shefit të maruleve.

Lexuesit u pyetën nëse mendonin se Truss, e cila është sulmuar ditët e fundit, do të humbiste punën e saj.

Lëvizja e tabloidit pasoi komentet në një kolonë të revistës Economist, e cila përshkruante Truss-in si një “jetesë të ruajtjes së maruleve”.

Reklama

Edhe pse gjithçka u krijua nga një kontekst tallës-shaka, përfundimisht u bë realitet. Truss “humbi bastin” për perimet.

Reklama

Brenda një kohe të shkurtër nga vendimi i saj, rrjetet sociale u vërshuan me meme të përdoruesve që mezi prisnin të shijonin situatën aktuale dhe shumë prej tyre kishin të bënin me sallatën. /Telegrafi/

@msnbcUK Prime Minister Liz Truss has resigned after just 45 days on the job.

♬ original sound – MSNBC