LAJMI I FUNDIT:

Serwer: Vuçiq dëshiron 15 për qind të territorit të Kosovës

Serwer: Vuçiq dëshiron 15 për qind të territorit të Kosovës

Shtetet e Bashkuara, Bashkimi Evropian dhe NATO duhet të njohin ideologjinë e “botës serbe” si anti-demokratike dhe ta kundërshtojnë me vendosmëri, tha për Avaz, Daniel Serwer, profesori amerikan në Universitetin Johns Hopkins.

Serweri beson se Vuçiq është i gatshëm të heqë dorë nga pushtimi i tërë Kosovës dhe Bosnje-Hercegovinës.

“E tëra që ai dëshiron janë “pjesë serbe”, afërsisht 15 për qind e Kosovës dhe 49 për qind e Bosnjës. Ai gjithashtu do të ishte i lumtur për “pjesë” të Kroacisë dhe ndoshta Sllavoninë Lindore. Ai dëshiron të gjithë Malin e Zi. Është koha që Brukseli t’i thotë atij se BE-ja nuk do të pretendojë më se anëtarësimi është një mundësi për një vend që kultivon ambicie territoriale dhe nuk respekton kufijtë e fqinjëve të tij. Dhe është koha që Uashingtoni të sinjalizojë qartë se NATO do të mbrojë të gjithë fqinjët e Serbisë nga qëllimet e Beogradit”, theksoi Serwer.

Vulin bën thirrje: Detyra e kësaj gjenerate politikanësh është të bashkojë serbët kudo që jetojnë
Lexo po ashtu Vulin bën thirrje: Detyra e kësaj gjenerate politikanësh është të bashkojë serbët kudo që jetojnë

Profesori tha se zëdhenësi i idesë së presidentit serb, Aleksandar Vuçiq u bë ministri i Policisë, transmeton Telegrafi.

“Aleksandar Vulin u bë zëdhënësi kryesor i idesë që i atribuohet presidentit Aleksandar Vuçiq, dhe kjo është “bota serbe”. Kjo ide është një version i nxehtë i “Serbisë së Madhe” të Slobodan Millosheviqit, të cilin ai nuk arriti ta realizonte, sepse ai humbi të katër luftërat në vitet 1990”, theksoi Server.

Sipas mendimit të tij, Vuçiq dëshiron që serbët të bashkohen në një hapësirë ​​të vetme politike dhe shtet, pa dhunë.

“Shanset për këtë janë të vogla, dhe Serbia ka tetë fqinjë të menjëhershëm. Të gjitha vendet fqinje kanë pakica serbe, megjithëse në Bullgari është shumë e vogël. Gjashtë nga këto vende janë anëtare të NATO-s (Kroacia, Bullgaria, Hungaria, Maqedonia Veriore, Mali i Zi dhe Rumania). Dy trupat e tjerë pritës të BE-së dhe NATO-s u angazhuan për integritetin e tyre territorial, domethënë Bosnja-Hercegovina dhe Kosova. Çfarë ndodhi kur Serbia u përpoq të zgjeronte hapësirën e saj politike në vitet 1990 dhe të bashkonte disa nga ato pakica në një shtet? Lufta me Slloveninë, Kroacinë, BH, Kosovën dhe NATO-n. Rezultati ishte që serbët nga vendet fqinje u larguan në Serbi dhe asnjë centimetër i vendeve fqinje nuk i janë dhënë Serbisë”, theksoi Serwer. /Telegrafi/


Në trend Lajme

Më shumë
A e rekomandoi ambasada e Kosovës një kosovar të pranojë dokumentet e Serbisë? MPJ deklarohet për rastin

A e rekomandoi ambasada e Kosovës një kosovar të pranojë dokumentet e Serbisë? MPJ deklarohet për rastin

Mirjeta Hajzeraj
Vuçiq tha se Tajvani është Kinë, reagon Serwer: Kjo tregon se dëshiron të mbajë hapur opsionin ushtarak në Kosovë

Vuçiq tha se Tajvani është Kinë, reagon Serwer: Kjo tregon se dëshiron të mbajë hapur opsionin ushtarak në Kosovë

Lajme
I riu që u godit për vdekje në Prishtinë ishte nga Deçani, Ramosaj shprehet i tronditur

I riu që u godit për vdekje në Prishtinë ishte nga Deçani, Ramosaj shprehet i tronditur

Lajme
Deputeti ukrainas porosi për Kosovën: Armatosuni, askush nuk ju mbron

Deputeti ukrainas porosi për Kosovën: Armatosuni, askush nuk ju mbron

Lajme
Kosova dhe Serbia në Bruksel diskutojnë për dinarin

Kosova dhe Serbia në Bruksel diskutojnë për dinarin

Lajme
Vaktia e Ramazanit 2024

Vaktia e Ramazanit 2024

Lajme
Kalo në kategori