LAJMI I FUNDIT:

Serbia liroi Radoiçiqin e akuzuar për sulm terrorist, dënoi aktivisten për të drejtat e njeriut – shpërthejnë akuzat ndaj Vuçiqit

Serbia liroi Radoiçiqin e akuzuar për sulm terrorist, dënoi aktivisten për të drejtat e njeriut – shpërthejnë akuzat ndaj Vuçiqit
Reklama

Lirimi i Millan Radoiçiqit nga burgu në Beograd, njeriu që organizoi sulmin terrorist në Banjskë, ku humbi jetën një pjesëtar i Policisë së Kosovës dhe një tjetër u plagos, ka bërë që shumë politikanë nga opozita dhe shoqëria civile në Serbi të reagojnë lidhur me sundimin e ligjit.

Në anën tjetër, e po e njëjta gjykatë në Beograd, ditë më parë dënoi aktivisten Aida Qoroviq e cila “hodhi ngjyrë” mbi muralin e kasapit të Bosnjë e Hercegovinës, që është dënuar me burgim të përjetshëm për gjenocid, ku me këtë mural figura e tij glorifikohet, transmeton Telegrafi.


Kjo ka bërë që avokati serb Ivan Niniq të reagojë, dhe të thotë se një burrë (Aleksandar Vuçiqi) në Serbi është të njëjtën kohë zjarrvënës dhe zjarrfikës.

Avokati serb, Stojkoviq: Radoiçiq do të duhej të përgjigjet për vrasje dhe terrorizëm
Lexo po ashtu Avokati serb, Stojkoviq: Radoiçiq do të duhej të përgjigjet për vrasje dhe terrorizëm

Ai shtoi se Bashkimi Evropian dhe Perëndimi tolerojnë sjelljet e Vuçiqit dhe se çmimin për këtë do ta paguajnë vetëm qytetarët e Serbisë. Niniq tërë rastin e sheh si dëshmi se presidenti i Serbisë kontrollon tërë procesin, duke aluduar në lirimin e Radoiçiqit.

“Vetëm një njeri të njëjtën kohë është: regjisor, skenarist, kostumograf, zjarrvënës dhe zjarrfikës. Të tjerët janë kukulla në litar dhe mish për top. Reality shou është i tij, e çmimin do ta paguajmë të gjithë. Perëndimi dhe BE-ja i tolerojnë të gjitha”, ka shkruar Niniq në platformën X.

Një reagim të ngjashëm me plot ironi e pati edhe politikani Nenad Çanak i cili shkroi në X se Aida Qoroviq dënohet, Millan Radoiçiq lirohet.

“Aida Qoroviq dënohet, Millan Radoiçiq lirohet. Gjithçka që duhet të dini sot për Serbinë”, ka shkruar Qanak. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

E mbajtur peng për dy javë, gruaja e moshuar izraelite thotë se takoi shefin e Hamasit në tunelet e Gazës - tregon se çfarë i tha dhe si reagoi ai

Botë
Ajo po konsiderohet si ‘hero’: Momenti kur gruaja izraelite ‘ia nguli sytë’ militantit të maskuar dhe me automatik të Hamasit, teksa po lirohej pas 53 ditësh e mbajtur peng

Ajo po konsiderohet si ‘hero’: Momenti kur gruaja izraelite ‘ia nguli sytë’ militantit të maskuar dhe me automatik të Hamasit, teksa po lirohej pas 53 ditësh e mbajtur peng

Botë
Dy të vrarë dhe tetë të plagosur nga të shtënat në një stacion autobusi në Jerusalem – publikohen pamjet që tregojnë momentin e sulmit

Dy të vrarë dhe tetë të plagosur nga të shtënat në një stacion autobusi në Jerusalem – publikohen pamjet që tregojnë momentin e sulmit

Botë
Ndërron jetë Henry Kissinger, sekretari i shtetit në kohën e presidentëve Nixon dhe Ford

Ndërron jetë Henry Kissinger, sekretari i shtetit në kohën e presidentëve Nixon dhe Ford

Amerika
Pas Finlandës, edhe Estonia pritet ta mbyllë kufirin e saj me Rusinë

Pas Finlandës, edhe Estonia pritet ta mbyllë kufirin e saj me Rusinë

Evropa
Çfarë parasheh plani ambicioz i NASA-s për ndërtimin e shtëpive në Hënë deri në vitin 2040?

Çfarë parasheh plani ambicioz i NASA-s për ndërtimin e shtëpive në Hënë deri në vitin 2040?

Botë
Kalo në kategori