LAJMI I FUNDIT:

Serbia dërgon policinë speciale në kufi me Kroacinë

Serbia dërgon policinë speciale në kufi me Kroacinë

Serbia do të vendosë njësi policore speciale pranë qytetit Vojvodina të Sid në kufirin me Kroacinë nesër, për t’i ndihmuar ata të vendosin sigurinë dhe rendin publik në qytet, njoftoi sot presidenti i shtetit Aleksandar Vuçiq, njoftoi media serbe.

Vuçiq u tha gazetarëve se në ditët e fundit, qytetarët në Sid kanë pasur probleme për shkak të, siç theksoi ai, shqetësimin për migrantët, të cilët kanë filluar të ngacmojnë popullatën lokale.

“Unë shoh që njerëzit në Sid janë shumë të mërzitur, sepse ata po hyjnë gjithnjë e më shumë në shtëpi dhe prona. Kështu që unë i kërkova (MUP) të dërgojë njësi speciale të policisë, qoftë xhandarmëri apo njësi të tjera speciale, për të vendosur rendin në Sid, për të siguruar paqen nga numri i migrantëve që presin të kalojnë në Kroaci”, tha Vuçiq.

Reklama

Mund të prisni nesër një rritje të konsiderueshme të forcave të rendit dhe ligjit që do të krijojnë një zonë të sigurt për të gjithë qytetarët e Sid, njoftoi presidenti serb.

Pas njoftimit të Turqisë se do të lironte migrantët për në Evropë, Vuçiq tha se Serbia dhe shërbimet e saj do të monitorojnë situatën dhe do të marrin vendime në varësi të nevojave dhe numrit të migrantëve që vijnë.

Serbia gjithmonë do të tregojë solidaritet me refugjatët, por do të ruajë interesat e saj kombëtare. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Vuçiq: Kam marr vendim që mos t'i vëmë sanksione Rusisë

Vuçiq: Kam marr vendim që mos t'i vëmë sanksione Rusisë

Evropa
Prigozhin dëshiron të zëvendësojë Putinin, përplasja mes tyre është planifikuar për vitin 2024

Prigozhin dëshiron të zëvendësojë Putinin, përplasja mes tyre është planifikuar për vitin 2024

Evropa
Aktakuza kundër Donald Trump - çfarë do të thotë kjo për ish-presidentin amerikan

Aktakuza kundër Donald Trump - çfarë do të thotë kjo për ish-presidentin amerikan

Amerika
ISW: Wagner llogaritet se ka humbur dhjetëra mijëra mercenarë në Bakhmut

ISW: Wagner llogaritet se ka humbur dhjetëra mijëra mercenarë në Bakhmut

Evropa
Ushtari çeçen që lufton kundër ushtrisë ruse falet pranë zonës ku po zhvilloheshin luftime

Ushtari çeçen që lufton kundër ushtrisë ruse falet pranë zonës ku po zhvilloheshin luftime

Evropa
Bayraktar përfunduan me sukses testimin e tretë të aeroplanëve luftarakë pa pilot

Bayraktar përfunduan me sukses testimin e tretë të aeroplanëve luftarakë pa pilot

Turqia
Kalo në kategori