LAJMI I FUNDIT:

Sarrazin pas takimeve në Kosovë e Serbi: Nevojë urgjente për t’i ulur tensionet

Sarrazin pas takimeve në Kosovë e Serbi: Nevojë urgjente për t’i ulur tensionet

Emisari gjerman për Ballkanin Perëndimor, Manuel Sarrazin, ka dhënë detaje lidhur me takimet që së bashku me homologun slloven, Anzej Franges, kanë pasur në Kosovë dhe Serbi.

Përmes një postimi në Twitter, Sarrazin ka bërë thirrje për deeskalim të situatës dhe tejkalim të tensionit.

Ai gjithashtu ka thënë se është nevojë urgjente që palët të përfshihen në dialog.

“Me Anžej Frangeš në Kosovë dhe Serbi. Ne takuam Albin Kurtin, Besnik Bislimin, Donika Gërvallen si dhe Goran Rakiq nga Lista Serbe, vizituam kufirin e Jarinjes, folëm me kryeministren e Serbisë dhe Petar Petkoviqin. Urgjentisht nevojitet për deeskalim dhe tejkalim të tensionit po ashtu përfshirje në dialog”, ka shkruar emisari gjerman.

Ndryshe, në takim me emisarin gjerman, kryeministri Kurti ka thënë se vendimi dhe veprimet e Qeverisë së Kosovës janë në shërbim të sundimit të ligjit dhe marrin parasysh brengat e partnerëve ndërkombëtarë për sigurinë dhe paqen.

Reklama

Ndërkaq, sa i përket bojkotit të institucioneve nga Lista Serbe, ka deklaruar se është i nxitur dhe orkestruar nga Beogradi që “ka vazhduar qasjen destruktive në marrëdhëniet me Kosovën dhe është përpjekje për ta mbuluar mosgatishmërinë për diskutime rreth elementeve të marrëveshjes kornizë që çon drejt normalizimin të plotë të raporteve”. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Shqiptari u kap për drogë, por kishte çaj, Rama: S'jam i sigurt se si miku im Rishi Sunak do ta përballonte nëse kjo do t’i ndodhte një britaniku

Shqiptari u kap për drogë, por kishte çaj, Rama: S'jam i sigurt se si miku im Rishi Sunak do ta përballonte nëse kjo do t’i ndodhte një britaniku

Lajme
Gjenden dy vajzat e zhdukura në Shkup

Gjenden dy vajzat e zhdukura në Shkup

Lajme
Jep dorëheqje zëvendësministrja e Mjedisit, Linda Çavdarbasha

Jep dorëheqje zëvendësministrja e Mjedisit, Linda Çavdarbasha

Lajme
Hapet

Hapet "Baubox", shitorja e parë në Tetovë që shet produkte për nevojat shtëpiake

Marketing
MPB me detaje për gjetjen e dy vajzave të zhdukura në Shkup

MPB me detaje për gjetjen e dy vajzave të zhdukura në Shkup

Lajme
“Për historinë që nuk mund të rishkruhet”, ideatorët e “Liria Ka Emër” ftojnë të gjithë qytetarët në marshin për drejtësi

“Për historinë që nuk mund të rishkruhet”, ideatorët e “Liria Ka Emër” ftojnë të gjithë qytetarët në marshin për drejtësi

Lajme
Kalo në kategori