LAJMI I FUNDIT:

Sanksionet ruse mbi gazin mund t’i kushtojnë Gjermanisë 5.4 miliardë dollarë më shumë për vit

Sanksionet ruse mbi gazin mund t’i kushtojnë Gjermanisë 5.4 miliardë dollarë më shumë për vit

Pas vendimit të Rusisë për ndalimin e furnizimit me gaz për Gazprom Germania, Berlinit zyrtar do t’i duhet që të blejë 10 milionë kub gaz natyral ekstra për çdo ditë.

Reklama

Sanksionet ruse ndaj Gazprom Germania dhe degët e saj mund t’u kushtojnë taksa paguesve gjermanë rreth 5 miliardë euro më shumë për vit, në mënyrë që të paguhet gazi zëvendësues.

Këto raporte vijnë nga gazeta javore German Welt am Sontag, të cilët cituan përfaqësuesit e industrisë, transmeton Telegrafi.

Gjatë muajit maj shteti Rus vendosi që të ndaloi furnizimin e Gazprom Germania, e cila ishte një degë e Gazpromit në Gjermani, kjo pas vendimit të Berlinit zyrtar të cilët e morën kompaninë nën administrimin e tyre pas agresionit rus në Ukrainë.

Që nga atëherë, rregullatorit të energjisë Bundesnetzagentur, agjenci kjo e cila është administruese e kompanisë, i është dashur që të blejë gaz zëvendësues në tregjet e ndryshme kjo pasi që atyre u duhet të përmbushin kontratat për furnizim të nevojave komunale dhe me furnizuesit të tjerë rajonal.

Një zëdhënës nga ministria gjermane e ekonomisë tha se rreth 10 milionë metra kub gaz nevojiten për nevoja ditore, duke i konfirmuar burimet dhe shifrat e cituara nga gazeta. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Zgjedhje të jashtëzakonshme në Serbi?

Zgjedhje të jashtëzakonshme në Serbi?

Serbia
Djali i Prigozhin mund të marrë kontrollin e Wagner - zbulohen disa

Djali i Prigozhin mund të marrë kontrollin e Wagner - zbulohen disa "detaje të negociatave"

Botë
Nëntë të vdekur dhe disa të tjerë të lënduar – publikohet momenti i shembjes së çatisë së një kishe në Meksikë

Nëntë të vdekur dhe disa të tjerë të lënduar – publikohet momenti i shembjes së çatisë së një kishe në Meksikë

Amerika
Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën

Dy mesazhe të fuqishme nga SHBA dhe BE për Ukrainën

Botë
Inicialet

Inicialet "SRB" vendosen në ambasadën e Kosovës në Kroaci, reagon deputetja shqiptare Lekaj-Përlaskaj

Kroacia
Një 'adhurues' i Putinit, makinave të shpejta dhe ‘bodybuilding-ut’ – kush është Robert Fico, njeriu që pritet të kthehet në pushtet në Sllovaki?

Një 'adhurues' i Putinit, makinave të shpejta dhe ‘bodybuilding-ut’ – kush është Robert Fico, njeriu që pritet të kthehet në pushtet në Sllovaki?

Evropa
Kalo në kategori