Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, i kërkoi OPEC-ut të ulë çmimet e naftës së papërpunuar përpara takimit të tij në Algjeri këtë fundjavë duke thënë se ato nuk do të ishin të sigurta për shumë kohë pa ne, por ato vazhdojnë të shtyjnë për çmime më të larta të naftës.

Megjithatë, sanksionet e SHBA-së kundër Iranit, që do të hyjnë në fuqi në muajin nëntor, po përpiqen ta detyrojnë Iranin nga tregjet botërore të naftës, duke rritur çmimet e naftës së papërpunuar në nivel botëror, ndërsa tregtarët mbështesin për një ndërprerje të linjave të furnizimit nga Lindja e Mesme, përcjell Telegrafi.

OPEC dhe ministrat e tjerë jo OPEC do të takohen të dielën në Algjeri për të diskutuar se si të ndajnë rritjen e furnizimeve për të kompensuar humbjen e furnizimit iranian, por analistët thanë se nuk ishte planifikuar ndonjë veprim i menjëhershëm edhe pse ndërhyrja e Trumpit mund ta ndryshojë këtë. Anëtari i OPEC-ut, Arabia Saudite, tha të martën se vendi është i kënaqur me çmimet e naftës mbi 80 dollarë, duke sinjalizuar që krijuesi më i madh i naftës nuk mund të rrisë prodhimin për të ulur çmimin.

Çmimet e naftës së papërpunuar aktualisht gjendet në nivelin 70.22 dollarë për fuçi. /Telegrafi/