Bayern Munich ka pozuar për fotosesionin e tyre tradicional të Oktoberfest duke ngritur gota me birra, por nënshkrimi i verës Sadio Mane vendosi të mos bashkohej me shokët e tij të skuadrës për shkak të bindjeve të tij fetare.

Ish-anësori i Liverpoolit është një mysliman praktikues, dhe për këtë arsye abstenon nga pirja e alkoolit.

Edhe pse ai dukej pak i sikletshëm në këtë ngjarje, Mane përsëri zuri vendin e tij në rreshtin e parë së bashku me pjesën tjetër të skuadrës të veshur në Lederhosen, dhe ai ka marrë shumë lavdërime nga fansat në mediat sociale për mos presionin për të mbajtur një birrë dhe duke i qëndruar besnik fesë së tij.

Reklama

Ekipi të gjithë ngritën një pintë në fund, përveç Sadio Mane dhe Noussair Mazraoui

“Pavarësisht situatës, Sadio Mane nuk e harron kurrë fenë e tij”, shkroi një mbështetës.

Reklama

“E dashuroj këtë veprim nga Sadio Mane”, ka postuar një tjetër fanse në Twitter.

“Shumë frymëzues. Qëndro besnik ndaj asaj që beson”, shtoi një tjetër fans.

Edicionin 2022/23 tashmë ka filluar, por kush janë lojtarët më të paguar - treshja e PSG-së ka 'uzurpuar' vendet e para Edicionin 2022/23 tashmë ka filluar, por kush janë lojtarët më të paguar - treshja e PSG-së ka 'uzurpuar' vendet e para

Kjo nuk është hera e parë që bindjet fetare të Mane shkëlqejnë pasi ai gjithashtu me respekt i kërkoi Takumi Minaminos që të hidhte një shishe shampanjë në fillim të këtij viti, kur dyshja po festonin fitoren e Liverpoolit në finalen e Carabao Cup kundër Chelseat.

Minamino e hodhi menjëherë shishen me kërkesën e shokut të skuadrës dhe dyshja vazhdoi të festonte me pjesën tjetër të skuadrës.

Reklama

Tifozët vunë re se Mane nuk ishte i vetmi lojtar i Bayernit që nuk mbante birrë pasi Noussair Mazraoui gjithashtu zgjodhi të pozonte pa alkool. /Telegrafi/

Mane dhe Mazraoui u lavdëruan që të dy që nuk "ngatërruan me besimet e tyre".

Një mbështetës mendoi se Mane dhe Mazraoui meritonin merita të plota që i qëndruan besnikë fesë së tyre

Mane është përshëndetur për faktin se nuk ka pozuar me alkoolin dhe se nuk e ka harruar kurrë fenë e tij.

Një mbështetës e bëri të qartë se ata e respektonin plotësisht qëndrimin e Mane në sesionin fotografik

Reklama

Një tjetër fanse është frymëzuar nga mesazhi që Mane ka dërguar duke mos pozuar me alkool