LAJMI I FUNDIT:

Rusia konfirmon se rreth 500 ushtarë rusë janë vrarë në Ukrainë

Rusia konfirmon se rreth 500 ushtarë rusë janë vrarë në Ukrainë

Ministria e Mbrojtjes e Rusisë ka dhënë shifrat e para për viktimat e pësuara gjatë pushtimit të Ukrainës.

Reklama

Sipas raporteve të mediave ruse, thuhet se 498 ushtarë rusë janë vrarë dhe 1,597 janë plagosur deri më tani.

Pretendimi është dukshëm më i vogël se vlerësimi i Ukrainës për viktimat ruse – Kievi pretendon se ka vrarë 5,840 trupa ruse.

"Varrezë" e tankeve ruse afër Kievit, ukrainasit i shkatërruan me armën e fuqishme britanike
Lexo po ashtu "Varrezë" e tankeve ruse afër Kievit, ukrainasit i shkatërruan me armën e fuqishme britanike

Kievi nuk ka dhënë shifra për numrin e ushtarakëve ukrainas të vrarë dhe të plagosur.

BBC nuk mund të verifikojë në mënyrë të pavarur as pretendimet ruse apo ukrainase, por Ministria e Mbrojtjes e Mbretërisë së Bashkuar beson se forcat e Moskës kanë pësuar humbje të mëdha.

Më herët shërbimet e urgjencës të Ukrainës thanë se më shumë se 2,000 civilë dhe 10 personel të shërbimeve të urgjencës ishin vrarë deri më tani. /Telegrafi/