LAJMI I FUNDIT:

“Varrezë” e tankeve ruse afër Kievit, ukrainasit i shkatërruan me armën e fuqishme britanike

“Varrezë” e tankeve ruse afër Kievit, ukrainasit i shkatërruan me armën e fuqishme britanike

Një fotoreporter filmoi një skenë të një kolone të shkatërruar të automjeteve ushtarake ruse në rrugët e vendbanimit ukrainas të Bucha pranë Kievit.

Reklama

Gazeta britanike LBC shkruan se sulmi është kryer nga trupa të armatosur me armë antitank të NLAW (Next generation Light Anti-tank Weapon), të cilat forcat ukrainase i kanë marrë nga Britania e Madhe.

Thuhet se në sulm kanë marrë pjesë edhe forca artilerie dhe dronë, si dhe civilë që kanë hedhur bomba molotov, raporton dw.

Jo shumë larg Buçës, forcat ukrainase përdorën raketa antitank që morën nga Perëndimi për të shkatërruar një tjetër kolonë rus në urën që shërben në rrugën kryesore për në Kiev, raporton buisnessinsider.

Zyrtarët ukrainas i thanë CNN se ishin “të kënaqur me fitoren në urë”.

Duhet theksuar se në foto nuk shihet një autokolonë ruse kilometërshe që lëviz nga autostrada nga Bjellorusia në Kiev, për të cilën u raportua shumë gjatë ditës së djeshme. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
AccuWeather me parashikim të detajuar për verën - çfarë moti e pret Ballkanin?

AccuWeather me parashikim të detajuar për verën - çfarë moti e pret Ballkanin?

Botë
Biden rrëzohet gjatë një ceremonie të diplomimit të kadetëve ushtarakë në Kolorado

Biden rrëzohet gjatë një ceremonie të diplomimit të kadetëve ushtarakë në Kolorado

Amerika
Rusia ka humbur të paktën 60 mijë ushtarë në përpjekjet për të pushtuar Bakhmutin

Rusia ka humbur të paktën 60 mijë ushtarë në përpjekjet për të pushtuar Bakhmutin

Evropa
Shefi i Wagnerit, Prigozhin: Detyra jonë e radhës mund të jetë mbrojtja e territorit rus

Shefi i Wagnerit, Prigozhin: Detyra jonë e radhës mund të jetë mbrojtja e territorit rus

Evropa
Zelensky mori mbështetje të fuqishme për furnizimin me aeroplanë luftarakë

Zelensky mori mbështetje të fuqishme për furnizimin me aeroplanë luftarakë

Evropa
Pavarësisht imunitetit diplomatik, Afrika e Jugut po shqyrton opsionet ligjore lidhur me arrestimin e Putinit

Pavarësisht imunitetit diplomatik, Afrika e Jugut po shqyrton opsionet ligjore lidhur me arrestimin e Putinit

Evropa
Kalo në kategori