LAJMI I FUNDIT:

Rusia ka 75% të forcave brenda Ukrainës – thotë eksperti ushtarak britanik

Rusia ka 75% të forcave brenda Ukrainës – thotë eksperti ushtarak britanik

Rusia ka kaluar nga 40% e forcave të saj brenda Ukrainës në rreth 75%, thotë një akademik ushtarak.

Reklama

Dr Jack Watling është një studiues në fushën e luftës tokësore dhe shkencave ushtarake në “Royal United Services Institute” të Britanisë së Madhe.

Ai tha për programin “Today” të BBC Radio 4 se një trup i madh trupash ruse po përparojnë në jug nga Bjellorusia dhe po fillojnë të vendosin kushtet për të qenë në gjendje të kryejnë një sulm në Kiev.

I pyetur në lidhje me sugjerimin se Rusia ka përdorur raketa Grad në zonat e banuara në Kharkiv, ai i përshkruan këto armë si sisteme raketash që lëshojnë një numër të madh raketash në një zonë, përcjell Telegrafi.

Ai thotë se ka gjithashtu prova që disa prej tyre kanë pasur “municione thërrmuese”.

Municioni thërrmues është një formë e armës shpërthyese e lëshuar nga ajri ose e lëshuar nga toka që lëshon ose nxjerr nënmunicione më të vogla.

Sipas tij, ushtria ukrainase nuk funksionon më në formacione ushtarake, por tani në pozicione mjaft të fiksuara mbrojtëse dhe duke u bërë gjithnjë e më shumë pjesë e mbrojtjes territoriale dhe forcës vullnetare me të cilën po vepron. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
AccuWeather me parashikim të detajuar për verën - çfarë moti e pret Ballkanin?

AccuWeather me parashikim të detajuar për verën - çfarë moti e pret Ballkanin?

Botë
Biden rrëzohet gjatë një ceremonie të diplomimit të kadetëve ushtarakë në Kolorado

Biden rrëzohet gjatë një ceremonie të diplomimit të kadetëve ushtarakë në Kolorado

Amerika
Rusia ka humbur të paktën 60 mijë ushtarë në përpjekjet për të pushtuar Bakhmutin

Rusia ka humbur të paktën 60 mijë ushtarë në përpjekjet për të pushtuar Bakhmutin

Evropa
Shefi i Wagnerit, Prigozhin: Detyra jonë e radhës mund të jetë mbrojtja e territorit rus

Shefi i Wagnerit, Prigozhin: Detyra jonë e radhës mund të jetë mbrojtja e territorit rus

Evropa
Zelensky mori mbështetje të fuqishme për furnizimin me aeroplanë luftarakë

Zelensky mori mbështetje të fuqishme për furnizimin me aeroplanë luftarakë

Evropa
Pavarësisht imunitetit diplomatik, Afrika e Jugut po shqyrton opsionet ligjore lidhur me arrestimin e Putinit

Pavarësisht imunitetit diplomatik, Afrika e Jugut po shqyrton opsionet ligjore lidhur me arrestimin e Putinit

Evropa
Kalo në kategori