Të paktën katër njerëz gjetën vdekjen dhe më shumë se 100 të tjerë janë lënduar në sulmet e rrufesë gjatë një stuhie në Poloni, thotë kryeministri Mateusz Morawiecki.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, rrufeja më e keqe ra mbi një grup alpinistësh në majën e Giewont.

Gjithashtu, siç raportohet tutje, një person i pestë u vra në Sllovakinë fqinje. Të paktën një nga viktimat u tha se ishte një fëmijë.

Stuhia thuhet se ka zbritur befas pas një mëngjesi me diell.

“Askush nuk e priste që të shpërthejë një stuhi kaq e papritur dhe nga këndvështrimi ynë njerëzor ishte diçka që ishte e pamundur të parashikohej”, ka thënë Morawiecki tha një takim urgjent në rajon.

Gjithashtu ka pasur raportime për viktima në pjesë të ndryshme të vargmalit. Të paktën katër helikopterë shpëtimi u dërguan në zonë.

Incidenti më i rëndë ndodhi të enjten në majë të malit Giewont 1,894m, ku është vendosur një kryq metalik.

Ndërkohë një banor në qytetin turistik malor të Zakopane në rajonin e Tatra postoi një video ku tregon stuhinë. /Telegrafi/