LAJMI I FUNDIT:

Rrufetë vrasin katër persona në Poloni, i pesti u vra në Sllovakinë fqinje

Rrufetë vrasin katër persona në Poloni, i pesti u vra në Sllovakinë fqinje

Të paktën katër njerëz gjetën vdekjen dhe më shumë se 100 të tjerë janë lënduar në sulmet e rrufesë gjatë një stuhie në Poloni, thotë kryeministri Mateusz Morawiecki.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, rrufeja më e keqe ra mbi një grup alpinistësh në majën e Giewont.


Gjithashtu, siç raportohet tutje, një person i pestë u vra në Sllovakinë fqinje. Të paktën një nga viktimat u tha se ishte një fëmijë.

Stuhia thuhet se ka zbritur befas pas një mëngjesi me diell.

“Askush nuk e priste që të shpërthejë një stuhi kaq e papritur dhe nga këndvështrimi ynë njerëzor ishte diçka që ishte e pamundur të parashikohej”, ka thënë Morawiecki tha një takim urgjent në rajon.

Gjithashtu ka pasur raportime për viktima në pjesë të ndryshme të vargmalit. Të paktën katër helikopterë shpëtimi u dërguan në zonë.

Incidenti më i rëndë ndodhi të enjten në majë të malit Giewont 1,894m, ku është vendosur një kryq metalik.

Ndërkohë një banor në qytetin turistik malor të Zakopane në rajonin e Tatra postoi një video ku tregon stuhinë. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Një nxënës i vdekur, disa të lënduar – pasi një autobus shkollor godet një automjet, del nga rruga dhe përplaset me një pemë në Gjermani

Një nxënës i vdekur, disa të lënduar – pasi një autobus shkollor godet një automjet, del nga rruga dhe përplaset me një pemë në Gjermani

Evropa
Rusia mund të sulmojë NATO-n në më pak se 36 muaj – paralajmëron kreu i Byrosë së Sigurisë Kombëtare të Polonisë

Rusia mund të sulmojë NATO-n në më pak se 36 muaj – paralajmëron kreu i Byrosë së Sigurisë Kombëtare të Polonisë

Botë
Imazhe satelitore që tregojnë se ushtria izraelite ka 'filluar operacionet tokësore' në Gazën jugore

Imazhe satelitore që tregojnë se ushtria izraelite ka 'filluar operacionet tokësore' në Gazën jugore

Botë
Studimi amerikan: Tregtarët izraelitë të bursave dinin për sulmin e Hamasit më 7 tetor

Studimi amerikan: Tregtarët izraelitë të bursave dinin për sulmin e Hamasit më 7 tetor

Azia
Ukrainasit shkatërrojnë tankun rus me dron kamikaz, ai bëhet

Ukrainasit shkatërrojnë tankun rus me dron kamikaz, ai bëhet "copë-copë" kur municioni që ishte brenda përfshihet nga zjarri

Evropa
Australianja tronditet me gjarprin që i hyri në shtëpi

Australianja tronditet me gjarprin që i hyri në shtëpi

Australia
Kalo në kategori