LAJMI I FUNDIT:

Rritja ekonomike në Shqipëri për vitin 2022, më e larta në rajon

Rritja ekonomike në Shqipëri për vitin 2022, më e larta në rajon
LSA

Ministrja shqiptare e Financave dhe Ekonomisë, Delina Ibrahimaj deklaroi sot se rritja ekonomike për vitin 2022 ishte 4.84 për qind.

Reklama

Ministrja theksoi se kjo rritje rezulton më e larta e rajonit dhe ndjeshëm më e lartë se në vendet e BE-së. Sipas saj, mesatarja e rritjes në vendet e BE-së ishte 1.7 për qind.

“Rritja ka qenë e shpërndarë në të gjithë sektorët e ekonomisë, konkretisht ndërtimi e 10.7 për qind, tregtia 9.9 për qind, bujqësia 0.06 për qind dhe industria 5.45 për qind. Rritja tejkaloi parashikimet e ministrisë, por edhe institucioneve ndërkombëtare”, tha Ibrahimaj në një konferencë për shtyp lidhur më zhvillimet ekonomikë të vitit e kaluar.

“Ministria dhe FMN parashikonin një rritje prej 3.7 për qind, ndërkohë Banka Botërore parashikonte një rritje prej 3.5 për qind dhe Banka Evropiane për Rindërtim dhe Zhvillim, një rritje prej 3 për qind”, u shpreh ministrja.

Ibrahimaj vuri në dukje se konsumi final i popullatës u rrit me 7.13 për qind, ndërsa investimet me 7 për qind.

“Kemi pasur ecuri të mirë në terma real të pandikuar nga çmimet, si për konsum edhe investime”, deklaroi ministrja.

Ministrja Ibrahimaj tha se i vetmi sektor që ka pasur ecuri më të ngadaltë në tremujorin e katërt të vitit që lamë pas ishte bujqësia e ndikuar nga çmimet në tregjet ndërkombëtare dhe ato vendase. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Protesta tek Ura e Ibrit, qytetarët e mbledhur këndojnë “Jo nuk ndahet Mitrovica”

Protesta tek Ura e Ibrit, qytetarët e mbledhur këndojnë “Jo nuk ndahet Mitrovica”

Lajme
Rama takon Vuçiqin: Konflikti në veri të Kosovës duhet të zgjidhet krah për krah me botën demokratike

Rama takon Vuçiqin: Konflikti në veri të Kosovës duhet të zgjidhet krah për krah me botën demokratike

Lajme
Kryeministri i Kroacisë flet për situatën në veri, tregon se si e sheh qëndrimin e Kosovës në raport me Serbinë

Kryeministri i Kroacisë flet për situatën në veri, tregon se si e sheh qëndrimin e Kosovës në raport me Serbinë

Lajme
Pjesëtar me simbole të grupit Wagner janë parë në protestën e sotme në Zubin Potok

Pjesëtar me simbole të grupit Wagner janë parë në protestën e sotme në Zubin Potok

Lajme
Nxënësi iu dërgon mesazhe mësimdhënësve në Prizren, kërcënon se ka një listë të nxënësve që

Nxënësi iu dërgon mesazhe mësimdhënësve në Prizren, kërcënon se ka një listë të nxënësve që "do t’u bëj keq"

Kronika e Zezë
Tensionet në Mitrovicë - përveq veriut po protestohet edhe në jug

Tensionet në Mitrovicë - përveq veriut po protestohet edhe në jug

Lajme
Kalo në kategori