LAJMI I FUNDIT:

Rritja e tensioneve në veri, zyrtarët amerikan Escobar dhe Chollet sot në Kosovë

Rritja e tensioneve në veri, zyrtarët amerikan Escobar dhe Chollet sot në Kosovë

Në kohën kur në veri të Kosovës po shënohen incidente të shumta, dhe situata aktualisht është e brishtë, sot në Prishtinë do të jenë dy zyrtarë amerikan.

Reklama

Gabirel Escobar, i dërguari i Posaçëm i SHBA-së për Ballkanin Perëndimor, i cili ka arritur mbrëmë në Kosovë, gjatë ditës së sotme pritet të ketë takim me shefin e Qeverisë, Albin Kurtin.

Përveç Escobarit, për vizitë në Prishtinë do të jetë edhe këshilltari i Departamentit Amerikan të Shtetit, Derek Chollet.

DASH ende nuk e ka konfirmuar zyrtarisht datat e vizitës së tyre në Kosovë. Ndonëse, për Escobar’in thonë se “udhëton shpesh në rajon dhe do të jetë aty për konsultime të rregullta”.

Escobar të dielën ka vizituar Manastirin e Deçanit. Kjo u bë e ditur nga vet Manastiri përmes faqes së tyre zyrtare në Twitter.

Vizita e Escobar dhe Chollet, vjen menjëherë pas asaj të emisarit të BE-së, për dialogun Kosovë-Serbi, Miroslav Lajçk, i cili qëndroi në Prishtinë e Begorad për tu takuar me krerët e dy shteteve.

Po ashtu, kjo vizitë vjen edhe disa ditë pas njoftimit të kryediplomatit evropian, Josep Borell, se Prishtinës dhe Beogradit u është dorëzuar teksti i përditësuar i të ashtuquajturit plan franko-gjerman për normalizimin e marrëdhënieve.

Ky plan, i mbështetur nga Shtetet e Bashkuara, synon për zgjidhjen e mosmarrëveshjeve mes dy vendeve. /Telegrafi/

Në trend Lajme

Më shumë
Von Cramon e vrazhdë me policët në veri: Çka dreqin ju solli këtu, ku është kërcënimi

Von Cramon e vrazhdë me policët në veri: Çka dreqin ju solli këtu, ku është kërcënimi

Lajme
Veriu i Kosovës përplasë kongresistin Nunn me Grenellin: Mobilizimi ushtarak i Serbisë përbën rrezikun më të madh

Veriu i Kosovës përplasë kongresistin Nunn me Grenellin: Mobilizimi ushtarak i Serbisë përbën rrezikun më të madh

Politikë
Von Cramon në veri: Shumë gjëra mund të shkojnë keq në Kosovë nëse ky është realiteti - duhet të shohim opsione të tjera

Von Cramon në veri: Shumë gjëra mund të shkojnë keq në Kosovë nëse ky është realiteti - duhet të shohim opsione të tjera

Politikë
Kurti falënderoi Cramonin për mbështetjen, eurodeputetja e kritikon nga veriu i Mitrovicës

Kurti falënderoi Cramonin për mbështetjen, eurodeputetja e kritikon nga veriu i Mitrovicës

Lajme
QUINT: Kosova të mos ndërmarrë masa të reja për hyrje me forcë në ndërtesat komunale

QUINT: Kosova të mos ndërmarrë masa të reja për hyrje me forcë në ndërtesat komunale

Lajme
Kusari: Aktet e vetme të dhunës dhe agresionit janë ato të bandave në veri,që kanë sulmuar veturat e Policisë

Kusari: Aktet e vetme të dhunës dhe agresionit janë ato të bandave në veri,që kanë sulmuar veturat e Policisë

Politikë
Kalo në kategori