Roma ofron spektakël, emocion, kualifikim – Barcelona në shtëpi

UEFA Champions League Quarter Final Second Leg match between AS Roma and FC Barcelona at Stadio Olimpico on April 10, 2018 in Rome, Italy.

Roma ka arritur të luajë një ndeshje të jashtëzakonshme kundër Barcelonës duke shënuar fitore me rezultat 3-0 dhe duke marrë një kualifikim historik.

Barcelona kishte fituar në ndeshjen e parë me rezultat 4-1 dhe me rezultat të përgjithshëm 4-4, romakët kalojën tutje.

Romakët e filluan ndeshjen me gol, pasi që në minutën e tetë Edin Dzeko shënoi për 1-0.

Edhe pse kishte raste me Schick dhe Dzeko rezultati nuk u ndryshua.

Getty

Pjesa e dytë ishte shumë e fortë me Romën që kërkonte golin dhe sulmonte.

Minuta e 57-të solli edhe momentin vendimtar të ndeshjes. Sulmuesi Dzeko rrëzohet në zonë nga Pique dhe gjyqtari akordon penallti.

Barcelona. (Photo by Michael Regan/Getty Images)

Nga pika e bardhë i saktë doli të jetë De Rossi për 2-0.

Minutat e fundit kishin vetëm një histori me Romën që kërkonte me çdo kusht golin.

Stephan El Shaaraëy gjuan në minutën e 82-të, por Ter Stegen ruan portën me një pritje fantastike.

. (Photo by Michael Regan/Getty Images)

Se Roma besonte dhe e kërkonte kualifikimin tregonin minutat e fundit, ku pareshtur sulmonte.

Zhvillohej minuta e 82 ku Under harkon nga goditja e dënimit dhe me kokë Konstas Manolas, shënoi për 3-0.

Manolas (Getty)

Festë e madhe e romakëve pas golit.

Minutat e fundit Barcelona është kthyer të luajë, por romakët si rrallë herë u treguan italianë duke mos lejuar të preket porta.

Festa pas ndeshjes . (Photo by Paolo Bruno/Getty Images)

Festë e madhe e Romës pas përfundimit të ndeshjes që e shohin vetëm në katër klubet më të mira të Evropës për këtë edicion. /Telegrafi/

Zyrtare: Serie A do të ketë pesë skuadra në Ligën e Kampionëve për sezonin 2024/25

Ka pesë vite pjesë e klubit, çmimi qesharak i shitjes që Reali i ka vendosur yllit të skuadrës

Emiliano Martinez shmang përjashtimin gjatë gjuajtjes së penalltive falë një rregulli pak të njohur – ai ngacmoi tifozët e Lille

Gundogan i pamëshirshëm për shokun e skuadrës, e lë fajtor për eliminimin e Barcelonës

Ai është më i rëndësishëm se sa mendojnë tifozët e futbollit  - djali i Ancelotti kyç në dhomën e Real Madridit

Ai është më i rëndësishëm se sa mendojnë tifozët e futbollit - djali i Ancelotti kyç në dhomën e Real Madridit