LAJMI I FUNDIT:

Ringjallja e Interit – Tetë vite pas tripletës, neroazzurët tani kanë një skuadër serioze që mund të pretendojë trofe

Ringjallja e Interit – Tetë vite pas tripletës, neroazzurët tani kanë një skuadër serioze që mund të pretendojë trofe

Kapitulli i fundit madhështor në historinë e Interit u zhvillua në Santiago Bernabeu, ku Jose Mourinho i udhëhoqi ata drejt titullit të tretë të Ligës së Kampionëve, ku u vulos një triumf i trefishtë në atë vit.

Reklama

Por shpejt asaj arritje të madhe erdhi një rrëzim i përmasave të njëjta.

Shumë ndryshime të trajnerëve dhe lojtarë që vinin e shkonin, askush nuk bënte mirë dhe rezultatet sigurisht që nuk vinin.

Ka pasur shumë ndryshim edhe në kryesi të klubit, ku Massimo Moratti e shiti klubin për 300 milionë euro te Erick Thohir në tetor të vitit 2013.

Tani, tetë vjet pas tripletës, Neroazzurët po qeshin përsëri, pasi e dinë që kësaj radhe gjërat do të shkojnë më mirë për ta.

Stabiliteti financiar i sjellë nga grupi kinez Zhang Jindong, ka ndikuar edhe në stabilitetin në fushë.

“Ne duhet të vazhdojmë të punojmë që ta ndërtojmë një nga ekipet më të mira të futbollit në botë”, ka thënë Steven Zhang, vetëm dy ditë pasi vazhdoi kontratën me trajnerin Luciano Spalletti deri më 2021.

Formacioni i mundshëm i Interit këtë edicion

Këtë verë Interi ka treguar se janë serioz në rikthimin e tyre në nivelin e elitës, ku harxhuan 109.5 milionë euro.

Nënshkrimet e kësaj vere: Radja Nainggolan (38 milionë euro), Lautaro Martinez (16 milionë euro), Federico Dimarco (7 milionë euro), Sime Vrsljko (në huazim 6,5 milionë euro), Matteo Politano (në huazim, 5 milionë euro), Keita Balde (në huazim, 5 milionë euro, plus 32 milionë euro blerje për sezonin tjetër) Stefan De Vrij (lojtar i lirë) dhe Kwadwo Asamoah (lojtar i lirë).

Se Interit mund të kthehet në elitë  më poshtë i keni të renditura disa arsye.

Siguri në portë

Samir Handanovic do të jetë përsëri vija e fundit e mbrojtjes. Do të jetë viti i gjashtë i sllovenit 34 vjeçar në Inter.

Lidershipi, kërcimet ajrore dhe reflekset e pabesueshme e bëjnë atë një nga portierët më të mirë në kampionat.

Një mbrojtje e rinovuar

Dyshja Miranda-Skriniar punuar në përsosmëri sezonin e kaluar. Me ta në fushë Inter pranoi vetëm 30 gola në 38 ndeshje.

Tani, Spalleti do të ketë edhe De Vrij në dispozicion të tij, një nga mbrojtësit më të mirë në Serie A sezonin e kaluar.

Nuk është vetëm qendra e mbrojtjes pasi janë përmirësuar edhe krahët. Asamoah, Vrsaljko dhe Dimarco janë disa nga lojtarët që Interi do të jetë në gjendje t’i përdorë.

Një mesfushë fizike dhe e talentuar

Me arritjen e Nainggolan, Interi ka fituar muskujt, personalitet, përvojë dhe prani më të madhe në metrat e fundit të sulmit.

Vullkani belg do të luajë pranë një ndihmësi të përsosur si Marcelo Brozovic i cili ia sjellë pauzën e nevojshme lojës, di ta lëviz topin dhe balancën taktike.

Shpejtësia në krah

Me Keita Balde në skuadër, Inter do të ketë një gamë të gjerë mundësish në krah të sulmit.

Aty janë edhe Ivan Perisic, Politano, Yann Karamoh dhe Antonio Candreva.

Interi do të ketë lojtarë dinamikë në krah me shpejtësi dhe potencial që shënojnë.

Një partner për Icardin

Ardhja e Lautaro Martinez më në fund do t’i japë Icardi një partner të përsosur në sulm.

Të dy argjentinasit tashmë duket se kanë një marrëdhënie të shkëlqyer edhe jashtë fushës.

Nuk është rastësi që Martinez do të veshë fanellën me Nr.10. /Telegrafi/

Në trend Sport

Më shumë
Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

Mikrofonat zbulojnë fjalët që Gavi ia tha Lewandowskit gjatë ndeshjes: Edhe pse 16 vite më i ri, spanjolli e ofendon polakun

La Liga
Si u detyrua Boateng nga Barcelona që të gënjente në pyetjen që iu bë gjatë prezantimit të tij

Si u detyrua Boateng nga Barcelona që të gënjente në pyetjen që iu bë gjatë prezantimit të tij

La Liga
Publikohet biseda nga dhoma e VAR-it në vendimin skandaloz që e dëmtoi Liverpoolin

Publikohet biseda nga dhoma e VAR-it në vendimin skandaloz që e dëmtoi Liverpoolin

Premier League
Lionel Messi ka emëruar performancën më të mirë të një portieri që ka parë ndonjëherë

Lionel Messi ka emëruar performancën më të mirë të një portieri që ka parë ndonjëherë

Liga e Kampionëve
“Real Madridi ekip i madh, por ne sot ishin në të njëjtin nivel me ta” – ylli i Napolit nuk e kapërdinë humbjen

“Real Madridi ekip i madh, por ne sot ishin në të njëjtin nivel me ta” – ylli i Napolit nuk e kapërdinë humbjen

Liga e Kampionëve
Ancelotti: Vendimet e gjyqtarit ishin absurde, Bellingham ka një karakter të pabesueshëm

Ancelotti: Vendimet e gjyqtarit ishin absurde, Bellingham ka një karakter të pabesueshëm

Liga e Kampionëve
Kalo në kategori