Ish-mbrojtësi i Manchester Unitedit, Rio Ferdinand, ka pohuar se Reece James është përpara në garën me Trent Alexander-Arnold për shkak të cilësive të tij mbrojtëse.

James, 22 vjeç, luajti për Chelsean në Ligën e Kampionëve të mërkurën mbrëma, duke bërë një gol dhe dhuruar një asistim teksa Blutë mundën me lehtësi kampionët e Serie A, AC Milan.

Performanca e mbrojtësit të djathtë u paralajmërua pas ndeshjes nga ekipi i ekspertëve BT Sport me Ferdinandin që shpejt e krahasoi atë me Alexander-Arnold.

Siç qëndrojnë gjërat, ai beson se James është përpara mbrojtësit të djathtë të Liverpoolit për shkak të aftësive të tij mbrojtëse, të demonstruara më së miri në performancën e tij ndaj yllit të Milanit, Rafael Leao.

Reklama

Duke folur pas ndeshjes, ekspertët nuk mund të mos zbresin në krahasimin midis James dhe Alexander-Arnold – një natë pasi ylli i Reds shënoi gol mahnitës nga gjuajtja e lirë në një paraqitje të shkëlqyer ku Reds triumfuan ndaj Rangers.

Reklama

Ferdinand zbuloi se ai zgjedh James përpara Alexander-Arnold për shkak të aftësive të tij mbrojtëse, por gjithashtu pohoi se ai është po aq i mirë në të ardhmen.

“Unë besoj se James është po aq i mirë sa Trent, por në mbrojtje ai është një nivel më lartë në situatat një kundër një. Ky është ndryshimi mes tyre për momentin”, ka thënë fillimisht Ferdinand.

Reklama

“Lojtarët më të mirë kanë një rivalitet dhe ata do të shtyjnë njëri-tjetrin. Në sytë e mi, Reece është përpara tani, por Trent do të dalë nga kjo magji dhe kjo mund të ndryshojë”, përfundoi legjenda angleze.

Sipas Ferdinand, ne mund të shohim që dyshja të luftojnë në një ‘rivalitet’ intensiv gjatë viteve të ardhshme. /Telegrafi/

Reklama