LAJMI I FUNDIT:

Real Madridi i gatshëm ta dërgojë në gjykatë La Ligën për rregullat e reja

Real Madridi i gatshëm ta dërgojë në gjykatë La Ligën për rregullat e reja

Real Madridi është vendosur të ndërmarrë veprime ligjore kundër La Ligës lidhur me kërkesat e reja të transmetimit.

La Liga zbatoi një sërë rregullash të reja këtë verë për të rritur aksesin e tifozëve në lojë, e cila përfshinte disa veçori të reja. Intervistat mes pjesëve, mikrofonat që zbulojnë bisedat taktike dhe kamerat në dhomat e zhveshjes.


Elita e futbollit spanjoll ka nxitur klubet me një shumë prej 130 milionë eurosh për t’u dhënë skuadrave bazuar në cilësinë e mbulimit dhe aksesin që ato lejojnë. Sidoqoftë, Real Madrid shkoi në drejtim të kundërt në ndeshjen e tyre hapëse, duke shfaqur disa nga këto kërkesa, me Carlo Ancelotti dhe lojtarët që nuk u paraqitën për mediat pas ndeshjes.

Favoritët për ta fituar titullin në top pesë ligat evropiane - ndryshime në Spanjë dhe Itali
Lexo po ashtu Favoritët për ta fituar titullin në top pesë ligat evropiane - ndryshime në Spanjë dhe Itali

Ancelotti u pyet për të pasur kamera në dhomën e zhveshjes të premten dhe tha se ‘nuk ka kuptim, është një vend i shenjtë’. Portieri i Athletic Bilbao, Unai Simon tha se nuk ishte rehat me ato rregulla, ndërsa trajneri i Real Mallorca, Javier Aguirre tha për shtypin se La Liga duhej t’i jepte përparësi gjërave të tjera përveç parave.

Tani, sipas Mundo Deportivos, Real Madridi është vendosur të shkojë në gjykatë me La Ligën për këto masa. Los Blancos rrezikojnë të humbasin deri në 13 milionë euro nga ato marrëveshje, por kanë kërkuar pezullimin e këtyre kërkesave. Nuk është ende e qartë se mbi çfarë baze.

Sigurisht që është një debat interesant. Megjithatë, ligat amerikane shpesh shohin kamera në dhomat e zhveshjes, dhe klubet gjithnjë e më shumë po filmojnë dokumentarë me pamje nga brenda. /Telegrafi/