LAJMI I FUNDIT:

Raab i Britanisë së Madhe: Rusët ka të ngjarë të përgjigjen “me taktika edhe më barbare”

Raab i Britanisë së Madhe: Rusët ka të ngjarë të përgjigjen “me taktika edhe më barbare”

Dominic Raab i Britanisë së Madhe ka folur për Sky News këtë mëngjes ndërsa agresioni rus i Ukrainës ka hyrë në ditën e gjashtë.

Reklama

Zëvendëskryeministri i Britanisë përsëriti deklaratën e mëparshme të kryeministrit Boris Johnson se misioni i Vladimir Putinit në Ukrainë “duhet të dështojë”, përpara se të shtonte: “Kjo po kthehet në një fatkeqësi shumë më të rrezikshme për Putinin”.

Raab tha: “Kjo ka pasur një efekt demoralizues në forcat ruse… dhe ka pasur efektin e vullnetit të çeliktë të popullit ukrainas”.

Raab paralajmëroi se rusët ka të ngjarë të përgjigjen “me taktika edhe më barbare”, përcjell Telegrafi.

Ai tha: “Kjo është arsyeja pse ne duhet të jemi të përgatitur që kjo do të jetë një kohë e gjatë dhe ne do të bëjmë gjithçka që mundemi për të arritur qëllimin tonë për ta bërë Putinin të dështojë.

“Moralisht, ne ndjejmë një urgjencë për të bërë gjithçka që mundemi për të degraduar makinën luftarake të Putinit, pra sanksionet… dhe janë përpjekjet që po bëjmë për të mbështetur [Ukrainë]”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
AccuWeather me parashikim të detajuar për verën - çfarë moti e pret Ballkanin?

AccuWeather me parashikim të detajuar për verën - çfarë moti e pret Ballkanin?

Botë
Biden rrëzohet gjatë një ceremonie të diplomimit të kadetëve ushtarakë në Kolorado

Biden rrëzohet gjatë një ceremonie të diplomimit të kadetëve ushtarakë në Kolorado

Amerika
Rusia ka humbur të paktën 60 mijë ushtarë në përpjekjet për të pushtuar Bakhmutin

Rusia ka humbur të paktën 60 mijë ushtarë në përpjekjet për të pushtuar Bakhmutin

Evropa
Shefi i Wagnerit, Prigozhin: Detyra jonë e radhës mund të jetë mbrojtja e territorit rus

Shefi i Wagnerit, Prigozhin: Detyra jonë e radhës mund të jetë mbrojtja e territorit rus

Evropa
Zelensky mori mbështetje të fuqishme për furnizimin me aeroplanë luftarakë

Zelensky mori mbështetje të fuqishme për furnizimin me aeroplanë luftarakë

Evropa
Pavarësisht imunitetit diplomatik, Afrika e Jugut po shqyrton opsionet ligjore lidhur me arrestimin e Putinit

Pavarësisht imunitetit diplomatik, Afrika e Jugut po shqyrton opsionet ligjore lidhur me arrestimin e Putinit

Evropa
Kalo në kategori