LAJMI I FUNDIT:

Qeveria e RMV-së edhe këtë vit do të mbështet EMV-në që të mos rritet çmimi i energjisë elektrike

Qeveria e RMV-së edhe këtë vit do të mbështet EMV-në që të mos rritet çmimi i energjisë elektrike

Qeveria do të vazhdojë ta mbështesë SHA EMV-në për të mos u rritur çmimi i energjisë elektrike për qytetarët, tha sonte ministri i Financave Fatmir Besimi.

Reklama

“Në Buxhetin e këtij viti janë paraparë 225 milionë euro për përkrahje të qytetarëve dhe ekonomisë për përballimin e krizës, një pjesë e të cilave është dedikuar për EMV-në”, tha Besimi në emisionin “Vin-vin” në TV Telma.

Ai theksoi se gjatë sezonit të kaluar të ngrohjes në EMV janë transferuar gjithsej 320 milionë euro nga Buxheti që të mos shtrenjtohen rryma dhe ngrohja qendrore dhe me uljen e TVSH-së si mbështetje për faturat më të ulëta janë shtuar edhe 70 milionë euro, ose gjithsej gati 400 milionë euro që të mos rriten çmimet e energjensave.

“Mendoj se është mirë që në faturat e energjisë elektrike që marrin qytetarët të tregohet shuma e subvencionit që marrin, sepse janë paratë e tyre që vijnë nga taksat që paguajnë. Qytetarët duhet të dinë se ku shpenzohen paratë e tyre dhe është vetëm politikë e Qeverisë që ta japë subvencionin. Besoj se në faturat për këtë vit duhet të qëndrojë edhe flamuri evropian sepse Bashkimi Evropian na ka dhënë 84 milionë euro si grant për ta përballuar krizën energjetike këtë vit”, tha Besimi.

Ai nuk e përjashton mundësinë që flamuri evropian të përdoret për të bartur zgjidhje ligjore për taksën e solidaritetit, e cila pritet të derdhë 70 milionë euro në Buxhet, e cila është ngecur në Komisionin parlamentar amë për Financim dhe Buxhet ku presin edhe dy zgjidhje të tjera ligjore nga paketa e reformës. Edhe pse tashmë ka kaluar afati – 31 maji, deri në të cilin duhet të ishin dorëzuar llogaritjet për taksën e solidaritetit, thotë se afati mund të korrigjohet me amendamente.

Në përgjigje të një pyetjeje ai theksoi se nuk ka pasur sulm hakeri ndaj arkës dhe shtoi se ai funksionon pa të meta dhe se të gjitha pagesat bëhen pa probleme.

Ai shpjegoi se komentet e hakerëve burojnë nga luftërat e shpeshta hibride që po bëhen në shekullin e 21, siç ishte rasti me hakerimin e Fondit për Sigurim Shëndetësor.

“Ndonjëherë i gjithë sistemi testohet si masë parandaluese, ka pasur një rast kur është dashur të riparohet transferimi i zyrës së arkës nga Shkupi në selinë qendrore dhe vetëm atë ditë pagesat janë bërë manualisht. Por nuk ka asnjë ngecje, janë bërë të gjitha pagesat dhe nuk ka vend për spekulime”, thekson Besimi.

Në trend Lajme

Më shumë
Profesori britanik: Terroristët duket se u trajnuan me makinat që SHBA-ja i dha Serbisë

Profesori britanik: Terroristët duket se u trajnuan me makinat që SHBA-ja i dha Serbisë

Lajme
Arsenal armësh e pamje nga ushtrimet e grupit terrorist në pronën e Radoiçiqit - të gjitha dëshmitë e siguruara deri më tani nga shteti i Kosovës

Arsenal armësh e pamje nga ushtrimet e grupit terrorist në pronën e Radoiçiqit - të gjitha dëshmitë e siguruara deri më tani nga shteti i Kosovës

Lajme
Policia konfiskon armë në Prishtinë e Podujevë – arrestohen tre persona

Policia konfiskon armë në Prishtinë e Podujevë – arrestohen tre persona

Kronika e Zezë
Rashiq: Unë dhe familja ime ndihemi më të sigurt në Kosovë sesa në Serbi

Rashiq: Unë dhe familja ime ndihemi më të sigurt në Kosovë sesa në Serbi

Lajme
“Video të reja nga Kosova tronditin Serbinë...”: Si i raportuan mediat rajonale pamjet e fundit të publikuara nga Policia e Kosovës

“Video të reja nga Kosova tronditin Serbinë...”: Si i raportuan mediat rajonale pamjet e fundit të publikuara nga Policia e Kosovës

Lajme
Kurti: Sulmi terrorist kishte qëllim aneksimin e veriut të Kosovës

Kurti: Sulmi terrorist kishte qëllim aneksimin e veriut të Kosovës

Lajme
Kalo në kategori