LAJMI I FUNDIT:

Putinit i pengon edhe raportimi i drejtë, kërcënon me mbyllje dy media ruse të pavarura – ua ndalë transmetimin

Putinit i pengon edhe raportimi i drejtë, kërcënon me mbyllje dy media ruse të pavarura – ua ndalë transmetimin

Një radio stacioni rus i është ndërprerë transmetimi, pasi autoritetet ruse e kërcënuan me mbyllje për shkak të raportimeve të pavarura që i kanë bërë gazetarët e saj për invazionin rus në Ukrainë.

Reklama

Kjo lëvizje kundër Echo Mskvy, një prej radio stacioneve më të vjetra ruse dhe kritike e ashpër e Kremlinit, vjen në kohën kur po rritet presioni mbi pavarësinë mediale në Rusi, ku Kremlini vazhdimisht i kontrollon dhe ua mohon të drejtën të raportojnë realitetin, transmeton Telegrafi.

Një ditë pas fillimit të pushtimit të Ukrainës, zyrtarët rusë kërcënuan median e pavarur me mbyllje, nëse vazhdojnë të raportojnë për humbjet që po i shkaktohen rusëve në luftën e Ukrainës.

Protesta masive në qytetet ruse kundër pushtimit të Ukrainës, policia arreston protestuesit
Lexo po ashtu Protesta masive në qytetet ruse kundër pushtimit të Ukrainës, policia arreston protestuesit

Zyrtarët rusë gjithashtu kanë kërcënuar me mbyllje të Dozhd, një prej televizioneve të pakta ruse të pavarura. Zyra e Kryeprokurorit po akuzon këto dy media për shpërndarje të aktiviteteve ekstremiste dhe informacione të “rreme sa i përket agresionit rus në Ukrainë”. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Putinit nuk do t'i pëlqenin këto imazhe të tankeve të ushtrisë së tij – të cilat kthehen nga vija e frontit në Ukrainë

Putinit nuk do t'i pëlqenin këto imazhe të tankeve të ushtrisë së tij – të cilat kthehen nga vija e frontit në Ukrainë

Botë
NASA hapi sondën me mostra të një asteroidi të rrezikshëm, çfarë gjetën në të shkencëtarët

NASA hapi sondën me mostra të një asteroidi të rrezikshëm, çfarë gjetën në të shkencëtarët

Botë
Pamjet tronditëse tregojnë vajzën 3-vjeçare duke qëlluar veten në Miami

Pamjet tronditëse tregojnë vajzën 3-vjeçare duke qëlluar veten në Miami

Amerika
Rusia humbi 320 ushtarë vetëm ditën e fundit – Ukraina publikon edhe humbjet ruse në përgjithësi

Rusia humbi 320 ushtarë vetëm ditën e fundit – Ukraina publikon edhe humbjet ruse në përgjithësi

Botë
Bullgaria dërgon raketa S-300 në Ukrainë

Bullgaria dërgon raketa S-300 në Ukrainë

Evropa
Ukrainasit po bëjnë 'përparim të rëndësishëm' në kundërofensivë – thotë ISW

Ukrainasit po bëjnë 'përparim të rëndësishëm' në kundërofensivë – thotë ISW

Botë
Kalo në kategori