LAJMI I FUNDIT:

Putin vizitoi Mariupolin ‘për herë të parë dhe të fundit’, thotë një zyrtar ukrainas – një tjetër ‘ia bën gati trenin për në Hagë’

Putin vizitoi Mariupolin ‘për herë të parë dhe të fundit’, thotë një zyrtar ukrainas – një tjetër ‘ia bën gati trenin për në Hagë’

Një zyrtar i qeverisë ukrainase ka folur për vendosmërinë e tyre për të mos parë më kurrë Vladimir Putinin në Mariupol.

Reklama

Oleksii Riabchyn, këshilltar i zëvendëskryeministrit ukrainas, tha për Sky News se lideri rus vizitoi qytetin e pushtuar “për herë të parë dhe të fundit”, përcjell Telegrafi.

“Ai erdhi për të parë dhe për të thënë lamtumirë, sepse ne besojmë në kundërsulmin tonë pranveror se ne jemi në gjendje të dëbojmë Rusinë nga territori ukrainas”, citohet të ketë thënë ai.

Riabchyn theksoi se ishte “e dhimbshme” të shihje liderin rus në Mariupol, por se ai “po përpiqet të jetë optimist”.

Turneu i Putinit gjatë natës në qytetin port në Ukrainën lindore shënoi vizitën e tij të parë në territorin e pushtuar në rajonin e Donbasit që nga fillimi i agresionit në Ukrainë.

Mariupol u rrafshua me tokë kur u pushtua nga Rusia në ditët e para të luftës.

Ish-oficeri i inteligjencës britanike shpjegon “tri mesazhet” që Putini dëshiron të dërgojë me vizitën në Mariupol
Lexo po ashtu Ish-oficeri i inteligjencës britanike shpjegon “tri mesazhet” që Putini dëshiron të dërgojë me vizitën në Mariupol

Popullsia e saj tani është vetëm një e dhjeta e asaj që ishte para konfliktit, thotë zoti Riabchyn – një pretendim që Sky News thotë se nuk mund ta verifikojë në mënyrë të pavarur.

Ndërkohë ish-CEO i Hekurudhave të Ukrainës ka bërë shaka për nisjen e një “rruge të re treni” nga Mariupol në Hagë.

Oleksandr Kamyshin, i cili ishte në krye të kompanisë shtetërore derisa dha dorëheqjen në fund të shkurtit, postoi një foto të trenit me një mesazh duke thënë se “po pret pasagjerin e parë”.

Duket të jetë një referencë ndaj urdhër-arrestit të lëshuar për arrestimin e presidentit rus Vladimir Putin nga Gjykata Ndërkombëtare Kriminale – e cila ndodhet në Hagë – pas vizitës së tij në Mariupol të Ukrainës. /Telegrafi/

Në trend Botë

Më shumë
Shqetësime për përhapjen e konfliktit në një vend të NATO-s, Rumania rrit mbrojtjen pranë kufirit me Ukrainën

Shqetësime për përhapjen e konfliktit në një vend të NATO-s, Rumania rrit mbrojtjen pranë kufirit me Ukrainën

Evropa
Putin thërret 130 mijë qytetarë në Rusi për të kryer shërbimin ushtarak këtë vjeshtë

Putin thërret 130 mijë qytetarë në Rusi për të kryer shërbimin ushtarak këtë vjeshtë

Evropa
Gjendje e jashtëzakonshme në New York pas përmbytjeve

Gjendje e jashtëzakonshme në New York pas përmbytjeve

Amerika
Kush është avokati që po e mbron Milan Radoiçiqin - ai dikur kishte punuar në Gjykatën e Pejës

Kush është avokati që po e mbron Milan Radoiçiqin - ai dikur kishte punuar në Gjykatën e Pejës

Serbia
Si përgatiten ukrainasit të gjuajnë mortajat drejt pozicioneve ruse?

Si përgatiten ukrainasit të gjuajnë mortajat drejt pozicioneve ruse?

Evropa
Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Gazetari serb Popoviq: 'Vrite veten' – kjo përgjigje mund ta pres Radoiçiqin nga shefi i tij Vuçiq

Serbia
Kalo në kategori